Ses Rengi Nasıl Anlaşılır ?

Bireysel ve toplu ses eğitimiyle ilgili görüş ve düşünceler.
Kullanıcı avatarı
narnia

Ses Rengi Nasıl Anlaşılır ?

Mesaj gönderen narnia »

İnsanların ses renkleri nasıl fark edilir? Mesela bi bayan sesinin soprano mu yoksa mezzosoprano mu olduğu nasıl anlaşılabilir, ses renginin sınırlandırılması için hangi notaları seslendirmesi gerekir merak ediyorum :?: :?:

Resim
andromeda
İletişim:

ses rengi nasıl anlaşılır ?

Mesaj gönderen andromeda »

Ses gelişimin tamamlamış ( mutasyon dönemini bitirmiş ) kişiler, belirli egzesizler, ses ve kulak çalışmaları sürecinden sonra, uzman bir kişi tarafından bir teste tabi tutulur... İmkan var ise bir piyano ile, sesinin notasal ve oktavsal sınırları belirlenir... Alt limitler ve üst limitler her ne kadar anlık durumlara göre değişsede, üç aşşa beş yukarı belli olur...

Her insan ses gurubunun belirli ses aralıkları vardır... en tiz ( ince ) ve en pes (kalın ) aralıkların kişi profili ile uygunluğuna göre ses rengi anlandırılabilir....

Çocuklarda ise ( mutasyon dönemi öncesi ) gene ses alt ve üzt limitlerine göre belirleme yapılır... Ancak çocuklarda erişkinlere göre daha az ses gurubu vardır... Genelde soprano veya alto olurlar...

Resim
Soykan_Müzik_Hayatımdır!

Mesaj gönderen Soykan_Müzik_Hayatımdır! »

verdiğin bilgiler için teşekkürler andromeda :wink:
En iyi müzik,Saygıyla yapılandır...
neuma

Mesaj gönderen neuma »

ergenlik döneminden önce cocuk sesi diye gecer....ses grupları cıkabildikleri veya inebildikleri notaya göre olusturulmaz....bas ses rengine sahip biri tenorlardan cok tiz seslere cıkabilir....sopranoları bile gecebilir..bu gruplar ses telleri ve ağzın anatomisi sonucu oluşan ses renklerine göre bas tenor alto..... adı alırlar...
neuma

Mesaj gönderen neuma »

benim bildiğim kadarıyla ses renginin ses aralığı ve sınırıyla pek ilgisi yok.... sesin bir bakıma tonu ile ilgili...tenorlardan çok daha fazla tiz sese cıkan bas ses oldukça fazladır mesela...ama tenorlar bas seslere pek inemezler...alt sınır (pes) belki mantıklı olabilir ama...
e323

Mesaj gönderen e323 »

herşey mümkün olabilir bence soruyu soran arkadaş uzman birinin yanına giderek piyano eşlikli olarak bi baktırsın en sağlıklı sonucu ancak öyle bulabilir:))))))
sisli bir maziden uzakta...
ercuya

Re: Ses Rengi Nasıl Anlaşılır ?

Mesaj gönderen ercuya »

Soprano, mezzo, alto, tenor, bariton, bas temel sesler ancak, Türkiye'de ara seslerde olduğundan çok iyi bir uzmanın teşhis koyması doğru olur...
Kullanıcı avatarı
badcat44

Mesaj gönderen badcat44 »

Ses rengi denilen kavram sesin tiz ve pes sınırlar içindeki boyutudur. Herhangi bir çalgı eşliğinde duyulan sesin takliti şeklinde tize ve pese doğru tekrarlanarak belli olur. Kişinin o anki fiziksel durumu (ses telleri ve rezonans bölgelerinin sağlığı) sesi etkiler.
Dolayısıyla ses rengi tek seferde değil uzun bir süreçte belirlenir.
Bu arada andromeda arkadaşımıza cevap : İNSANLAR NİNJA KAPLUMBAĞALAR GİBİ DEĞİLLERDİR MUTASYON GEÇİRMEZLER :))
MUTASYON :Canlının genetik yapılarında meydana gelen değişmelerdir. Bireyin kalıtsal özelliklerinin ortaya çıkmasını sağlayan genetik şifre herhangi bir nedenden dolayı (X ışını, radyasyon, ultraviyole, bazı ilaç ve kimyasal maddeler, ani sıcaklık değişimleri ) bozulabilir. Bu durumda DNA’nın sentezlediği protein veya enzim bozulur. Böylece canlının, proteinden dolayı yapısı, enzimlerinden dolayı metabolizması değişebilir
iyilik yap denize at demişler balık bilmezse Halik bilir....
David70

Mesaj gönderen David70 »

Can Bedenden Çıkmayınca (Çok sesli Koro Düzenleme:Ercan BAŞ) :mrgreen: :mrgreen:
Get Braindumps demos for test rhcsa practice test - braindumps passguide with 100% ICDL guaranteed Our high quality University of Cambridge itil prepares you wellwikipedia appearing in the final exams of Duke University
Denizts

Mesaj gönderen Denizts »

Ben bir erkeğim ergenlik dönemindeyim sesimi dinleyen herkes kız sesi diyor birisi bana tenorsun demişti ama kayıtlarda falan dinlenince kız sesi deniyor normalde de öyle lütfen bilgilendirin çoğu kızdan ince sesle şarkı söylüyorum birde heo tizden söylemek zorunda kalıyorum yükseğe çıkarken zorlanıyorum hatta sıkışıyorum ne yaparak düzeltebilirim lütfen sorularımı cevaplayın. Teşekkürler...