Ank-Başkent Ü. Müzik ve Sahne Sanatları Böl. Giriş Sınavı

Genelde tarihler dışında pek bir değişiklik olmaz.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
Mesajlar: 589
Kayıt: 03 Haz Cum, 22:00
Konum: Ank/Aksaray
İletişim:

Ank-Başkent Ü. Müzik ve Sahne Sanatları Böl. Giriş Sınavı

Mesaj gönderen Admin » 13 Tem Prş, 16:44

BASKENT ÜNIVERSITESI GÜZEL SANATLAR, TASARIM ve MIMARLIK FAKÜLTESI

Müzik ve Sahne Sanatlari Bölümü - Kompozisyon ve Müzik Teorisi Lisans Programi, -Opera-Koro ve Popüler Müzik Sarkiciligi Lisans Programi,


Özel Yetenek Sinavlari 03-08 Eylül 2006

MÜZIK VE SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ
- Opera-Koro ve Popüler Müzik Sarkiciligi Lisans Programi,
-Kompozisyon ve Müzik Teorisi Lisans Programi

Sinav Takvimi:
• Müzik ve Sahne Sanatlari Bölümü- Kompozisyon ve Müzik Teorisi, Opera-Koro ve Popüler Müzik Sarkiciligi Lisans Programlari

21 Agustos - 02 Eylül 2006 Ön Kayitlar

03-04 Eylül 2006 Opera-Koro ve Popüler Müzik Sarkiciligi Lisans Programi 1. Asama Sinavi

05 Eylül 2006 Opera-Koro ve Popüler Müzik Sarkiciligi Lisans Programi 2. Asama Sinavi

06 Eylül 2006 Kompozisyon ve Müzik Teorisi Lisans Programi 1. Asama Sinavi

07 Eylül 2006 Kompozisyon ve Müzik Teorisi Lisans Programi 2 . Asama Sinavi

08 Eylül 2006 Sonuçlarin Ilani

Baskent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarim ve Mimarlik Fakültesi, Görsel Sanatlar ve Tasarim Bölümü-Grafik Tasarimi Programi, Iç Mimarlik ve Çevre Tasarimi Bölümü, Müzik ve Sahne Sanatlari Bölümü- Kompozisyon ve Müzik Teorisi Lisans Programi, Opera-Koro ve Popüler Müzik Sarkiciligi Lisans Programi'na 2006-2007 ögretim yilinda ön kayit ile basvuracak ögrenciler için özel yetenek sinavi kosullari ve gerekli bilgiler asagida belirtilmistir.

MÜZIK VE SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ - Kompozisyon ve Müzik Teorisi Lisans Programi, -Opera-Koro ve Popüler Müzik Sarkiciligi Lisans Programi,

Ön kayit kosullari:

ÖSS puan türlerinin herhangi birinden (ÖSS-SÖZ, ÖSS-SAY ve EA; ÖSS-DIL) en az 160.000 ve daha fazla puan alanlar ve fizik olarak müzik egitimi almaya uygun olanlar, özel yetenek sinavina girmek üzere bölüme ön kayit yaptirabilirler. Ilgili kanun ve yönetmeliklerle üniversiteye girme hakki kisitlanmis olanlar kayit yaptiramaz.

Ön kayit basvuru tarihleri ve ulasim: Ön kayit yaptiracak ögrenciler 21 Agustos - 02 Eylül 2006 tarihleri arasinda, hafta içi 09:00-17:00 saatlerinde asagidaki adrese basvuru yapabilirler:

Baskent Üniversitesi
Ögrenci Isleri Daire Baskanligi
Baglica Kampüsü
Eskisehir Yolu 20. km.
ANKARA
Tel: (0312) 234 10 10 / 1836
Faks: (0312) 234 11 50

Basvurular sahsen yapilacaktir, ön kayitlar posta yolu ile yapilamaz. Basvuru yapacak ögrenciler kampüse ulasim için kendilerine en yakin servis duragini ve saatlerini 234 10 10/1167 nolu telefondan ögrenebilirler.

Ön kayit için gerekli belgeler:
1) 2006 ÖSS Puan belgesi ve bir fotokopisi;

2) DENIZBANK A.S. Baskent Üniversitesi Subesi (Baglica Kampusu içinde veya diger Denizbank subelerine) 3010- 796910- 362 nolu YTL hesabina yatirilacak 110 YTL. basvuru ücretinin ödendigini gösteren dekont;

3) Son alti ay içinde çekilmis 4 adet vesikalik fotograf;

4) Nüfus cüzdani (asli ve bir adet fotokopisi).

Ön kayit basvurulari, yukarida belirtilen belgeler ile Ögrenci Isleri Daire Baskanligi'ndan alinacak "Ön Kayit Formu" doldurulup imzalanarak yapilacaktir. Basvuru ücreti hiçbir nedenle iade edilemez.

Özel Yetenek Sinavi Tarihi ve Yeri:
Ön kayit islemleri yapilan adaylar; Opera-Koro ve Popüler Müzik Sarkiciligi programi için 03 Eylül 2006 tarihinde, Kompozisyon ve Müzik Teorisi Lisans Programi için 06 Eylül 2006 tarihinde birinci asama sinavlari için asagidaki adreste sinava alinacaklardir:

Baskent Üniversitesi
Güzel Sanatlar, Tasarim ve Mimarlik Fakültesi
Müzik ve Sahne Sanatlari Bölümü
Rektörlük Binasi, C Blok, 2. Kat
Baglica Kampüsü
Eskisehir Yolu 20. km.
ANKARA
Tel: (0312) 234 10 10 / 1647
Faks: (0312) 234 11 52
E-posta: gstmf@baskent.edu.tr

Kontenjan:
- Kompozisyon ve Müzik Teorisi Lisans Programi – Kontenjan: 25 kisi (20+5 burslu)
- Opera-Koro ve Popüler Müzik Sarkiciligi Lisans Programi – Kontenjan: 25 kisi (20+5 burslu)

Sinavda Gerekli Belgeler:
Özel kimlik belgesi
Ön kayit ve sinava giris belgesi

Kompozisyon ve Müzik Teorisi Programi:

Sinav Türü
Sinavlar piyano ile jüri önünde uygulamali olarak ve dosya sunumunu da içerecek sekilde gerçeklestirilir. Ayrica, adayin müzik kültürü birikimi sözlü olarak sorgulanir. Bu sinav iki asamada gerçeklestirilir. Birinci asamada müziksel duyma ve tekrarlama düzeyine bakilir. Ikinci asamaya, birinci asamada 100 üzerinden en az 60 puan alanlar kabul edilirler. Ikinci asamada, birinci sinavda basarili bulanan adaylarin ileri isitme düzeyleri, sanatsal sezgi güçleri, müzikal duyarliliklari, sanat kültürü birikimleri ve belli bir çalgiyi çalabilme seviyeleri ile bestecilik çalismalari sorgulanir.

Sinav Biçimi
• Müzik Duyma Düzeyi: Sinavin birinci asamasinda adaya piyano ile tek tek ve toplu olarak sesler verilir ve adayin bu sesleri süreleri ile beraber tekrarlamasi istenir.

• Ileri Müzik Duyma Düzeyi: Sinavin birinci asamasindaki uygulama daha ileri düzeyde gerçeklestirilir. Bu kez adaydan atonal kaliplar ve ses kurgulari da sorulur. Adaydan bu sesleri süreleri ile beraber tekrarlamasi istenir.

• Çalgi Çalabilme: Adayin tercihen piyano ya da bir baska çalgiyi çalabilme düzeyinin belirlenmesi için adayin önceden hazirlanarak getirdigi o çalgi üzerindeki birikimini aktarmaya elverisli 2 adet müzik çalismasini seslendirmesi istenir. Jüri tarafindan gerek duyulmasi halinde adaydan kendisine verilen belli bir nota grubunu desifre etmesi istenir.

• Bestecilik Çalismalari: Adaydan kendisine ait üç degisik karakterde beste çalismasini çalmasi ve eger var ise sunacagi bestelerin notalarini dosya halinde sunmasi istenir.

• Müzik Kültürü Birikimi: Adaylara müzik kültürü ve tarihi ile müzik sanatinin güncel yansimalarina ait kültürel sorular sözlü olarak sorulur ve adayin bu konulardaki ilgi ve bilgileri jüriye sözlü olarak aktarmasi istenir.

Sinav Süresi
Birinci asama için adaya yaklasik 5 dakika; ikinci asama için yaklasik 10 dakika veya daha üstü süre verilir.

Degerlendirme
• Özel Yetenek Sinavi (ÖYS) :

I. Asama
UYGULAMA PUAN AGIRLIGI
Tek Tek Ses ve Süre Duyma % 50
Toplu Ses ve Melodi Duyma % 50

II. Asama
UYGULAMA PUAN AGIRLIGI
Ileri Isitme Düzeyi % 30
Çalgi Çalabilme Düzeyi % 30
Müzik Kültürü Birikimi % 20
Bestecilik Çalismalari % 20

• Yerlestirme Puani (YP)
PUAN TÜRÜ AGIRLIGI ÖYP % 85
Y-ÖSS Puani % 15

Özel Yetenek Sinavi (ÖYP) % 85 + Yüksek Ögretim Seçme Sinavi Puani (Y-ÖSS) % 15 = Yerlestirme Puani (YP)

Opera-Koro ve Popüler Müzik Sarkiciligi Programi:

Sinav Türü
Sinavlar piyano ile jüri önünde sözlü ve uygulamali olarak yapilir. Bu sinav iki asamada gerçeklestirilir. Birinci asamada müziksel duyma ve tekrarlama düzeyine bakilir. Ikinci asamaya, birinci asamada 100 üzerinden en az 60 puan alanlar kabul edilirler. Bu asamada, birinci sinavda basarili bulunan adaylarin sanatsal sezgi güçleri, müzikal duyarliliklari, sanat kültürü birikimleri ve ses yetkinlikleri ile ses özgünlüklerine bakilir.

Sinav Biçimi

• Müzik Duyma Düzeyi : Adaya piyano ile tek tek ve toplu sekilde sesler verilir ve adayin bu sesleri süreleri ile beraber tekrarlamasi istenir.

• Parça Seslendirme : Adayin, daha önce hazirladigi ve tercihen piyano eslikli Lied /Arya/Koro için yazilmis vb. formlarda ya da dünya popüler müzigine ait örnekler içersinden seçilmis iki adet müzik parçasini seslendirmesi istenir.

• Ses Çalismasi Yaptirilmasi : Adaya piyano esligi ile ses açma, vokal kullanma ve nefes denetleme çalismalari yaptirilir. Gösterilen uygulamanin tekrarlanmasi istenir.

• Müzik Kültürü Birikimi : Adaylara müzik kültürü ve tarihi ile müzik sanatinin güncel yansimalarina ait kültürel sorular sözlü olarak sorulur ve adayin bu konulardaki ilgi ve bilgileri jüriye sözlü olarak aktarmasi istenir.

Sinav Süresi

Birinci asama için adaya yaklasik 5 dakika; ikinci asama için yaklasik 10 dakika veya daha üstü süre verilir.

Degerlendirme

• Özel Yetenek Sinavi (ÖYS) :

I. Asama
UYGULAMA PUAN AGIRLIGI
Tek Tek Ses ve Süre Duyma % 50
Toplu Ses ve Melodi Duyma % 50

II. Asama
UYGULAMA PUAN AGIRLIGI
I. Asama Puani % 25
Parça Seslendirme % 35
Müzik Kültürü Birikimi % 20
Ses Çalismasi % 20

• Yerlestirme Puani (YP)
PUAN TÜRÜ AGIRLIGI ÖYP % 85
Y-ÖSS Puani % 15

Özel Yetenek Sinavi (ÖYP) % 85 + Yüksekögretim Seçme Sinavi Puani (Y-ÖSS) % 15 = Yerlestirme Puani (YP)

Özel Yetenek Sınav takvimi ve koşullarını indirmek için:
http://www.baskent.edu.tr/~gstmf/duyuru ... 6_2007.doc

Kilitli
cron