İstanbul-Bilgi Ü. Fen. Ed. Fak.Giriş Sınavı

Genelde tarihler dışında pek bir değişiklik olmaz.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
Mesajlar: 592
Kayıt: 03 Haz Cum, 22:00
Konum: Ank/Aksaray
İletişim:

İstanbul-Bilgi Ü. Fen. Ed. Fak.Giriş Sınavı

Mesaj gönderen Admin » 12 Ağu Cmt, 12:06

Müzik bölümü; BİLGİ'de Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan bölümlerden biridir. Bu bölümlerde 4 yıllık lisans öğrenimi verilir. ÖSS'den herhangi bir puan türünün birinden 160 ve daha yüksek puan alan adaylar şahsen aşağıdaki adrese başvurabilirler:

İstanbul Bilgi Üniversitesi
Öğrenci İşleri Müdürlüğü
İnönü Caddesi No: 28 Kuştepe C-03
34387 Şişli-İstanbul

Başvuruda istenen belgeler :
- ÖSYS Sonuç Belgesi
- Nüfus Cüzdanı
- 2 adet vesikalık fotoğraf
- Başvuru ücreti belgesi (Muhasebeye yatırıldığına dair)

Karşılıksız Burslu Başvuran Adaylar

2006-2007 Akademik YılıÂ’nda 5 öğrenciye karşılıksız burs verilecektir. Karşılıksız burs alan öğrenciler okul ücreti ödemeyeceklerdir. Bu burstan yararlanmak için Özel Yetenek Sınav ıÂ’na girmeden önce aşağıda belirtilen şartları tamamlamış olmanız gerekmektedir.


I. Referans Mektubu: Müzik Bölümü Özel Yetenek Sınav ıÂ’na Karşılıksız Burslu başvuran adayların 3 adet Referans Mektubu FormuÂ’nu 23 Ağustos Çarşamba saat 17:00Â’ye kadar Müzik BölümüÂ’ne* ulaştırmaları gerekmektedir. Referans Mektubu Formu, adayla beraber çalışmış ve adayı müzikal yeteneği üzerinde yorum yapabilecek kadar tanıyan müzik öğretmenleri ya da müzisyenler tarafından doldurulmuş olmalı ve kapalı zarf içinde teslim edilmelidir. Referans Mektubu Formu http://music.bilgi.edu.tr adresinden temin edebilir ya da ön kayıt sırasında Öğrenci İşleriÂ’nden alınabilir.

II. Portfolio: Müzik Bölümü Özel Yetenek Sınav ıÂ’na Karşılıksız Burslu başvuran adayların müzikle ilgili çalışmalarını içeren bir portfolioÂ’yu (kompozisyonlar, ses kayıtları, performans kayıtları, araştırmalar, vb.) 23 Ağustos Çarşamba saat 17:00Â’ye kadar Müzik BölümüÂ’ne* ulaştırmaları gerekmektedir.

III. Kavrama Sınavı: Müzik Bölümü Özel Yetenek Sınav ıÂ’na Karşılıksız Burslu başvuran adayların 14 Ağustos Pazartesi günü http://music.bilgi.edu.tr adresinde yayınlanacak olan Kavrama Sınavı dosyasındaki makaleyi okumaları ve ilgili soruları cevaplandırarak, cevaplarını 23 Ağustos Çarşamba saat 17:00Â’ye kadar Müzik BölümüÂ’ne* ulaştırmaları gerekmektedir.

IV. Proje: Müzik Bölümü Özel Yetenek Sınav ıÂ’na Karşılıksız Burslu başvuran adayların 16 Ağustos Çarşamba günü http://music.bilgi.edu.tr adresinde yayınlanacak olan projeyi yapmaları ve projelerini 23 Ağustos Çarşamba saat 17:00Â’ye kadar Müzik BölümüÂ’ne* ulaştırmaları gerekmektedir.


Müzik BölümüÂ’nde Karşılıksız Burslu okumaya hak kazanan öğrencilerin isimleri 29 Ağustos Salı günü saat 18:00Â’de http://music.bilgi.edu.tr adresinde ilan edilecektir. Bu liste içinde yer almayan adaylar, 31 Ağustos Perşembe günü yapılacak olan mülakata da girebilirler.

Burssuz Başvuran Adaylar
2006-2007 Akademik YılıÂ’nda Burssuz başvuran adaylardan 5 öğrenciye çeşitli yüzdelerde karşılıklı burs verilecektir. Karşılıklı burs alan adaylar, okul ücretlerinin burs aldıkları orandaki kısmını mezun olduktan sonra, kalan kısmını ise öğrenimleri süresince ödemeleri gerekmektedir.
Karşılıklı Burs, ÜniversiteÂ’nin Burs Prosedürü şartlarının yerine getirilmesi halinde kullanılabilir.

Karşılıklı burslu ve burssuz olarak bölümde okumaya hak kazanabilmek için Özel Yetenek SınavıÂ’na girmeden önce aşağıda belirtilen şartları tamamlamış olmanız gerekmektedir.

I. Referans Mektubu: Müzik Bölümü Özel Yetenek Sınav ıÂ’na Burssuz başvuran adayların 1 adet Referans Mektubu FormuÂ’nu 23 Ağustos Çarşamba saat 17:00Â’ye kadar Müzik BölümüÂ’ne* ulaştırmaları gerekmektedir. Referans Mektubu Formu, adayla beraber çalışmış ve adayı müzikal yeteneği üzerinde yorum yapabilecek kadar tanıyan müzik öğretmenleri ya da müzisyenler tarafından doldurulmuş olmalı ve kapalı zarf içinde teslim edilmelidir. Referans Mektubu Formu http://music.bilgi.edu.tr adresinden temin edebilir ya da ön kayıt sırasında Öğrenci İşleriÂ’nden alınabilir.

II. Portfolio: Müzik Bölümü Özel Yetenek Sınav ıÂ’na Burssuz başvuran adayların müzikle ilgili çalışmalarını içeren bir portfolioÂ’yu (kompozisyonlar, ses kayıtları, performans kayıtları, araştırmalar, vb.) 23 Ağustos Çarşamba saat 17:00Â’ye kadar Müzik BölümüÂ’ne* ulaştırmaları gerekmektedir.

Müzik BölümüÂ’nde Karşılıklı Burslu ve Burssuz okumaya hak kazanan öğrencilerin isimleri 1 Eylül Cuma günü saat 18:00Â’de http://music.bilgi.edu.tr adresinde ve bölüm panolarında ilan edilecektir.

Yukarıdaki aşamaları tamamlamış olan burslu ve burssuz başvuran adaylar aşağıda belirtilen tarihlerde yapılacak olan Özel Yetenek SınavlarıÂ’na girmeye hak kazanacaklardır.

ÖZEL YETENEK SINAVLARI:
Özel Yetenek Sınavları, Yazılı Sınav ve Müzik Sunum Mül a katı olmak üzere iki aşamadan oluşur.

I. YAZILI SINAV (Bu sınava burslu ve burssuz başvuran tüm adaylar girmelidir.)

Tarih: 28 Ağustos Pazartesi
Saat: 9:30
Yer: Kuştepe Kampüsü, Büyük Salon

Yazılı Sınav toplu yapılan, aşağıda belirtilen dört aşamadan oluşan ve yaklaşık 3 saat süren bir sınavdır. Bu sınava gelirken yanınızda kurşun kalem, tükenmez kalem ve silgi getirmeniz yeterlidir.

Ses Algılama: Ses algılama bölümünde, adayın doğuştan gelen duyma kabiliyetini ölçmeye yönelik birkaç ses örneği çalınacaktır. Adaylardan, notaların birbirine olan uzaklığını, kuvvetini, aynılık/farklılık derecesini, büyüklüğünü, uzunluklarını ve bunun gibi benzerlik ve farklılıklarını tanımlamaları istenecektir.
Müzik Algılama: Müzik algılama bölümünde, adaylara çeşitli müzik stillerinden örnekler dinletilerek, adayların müzik türlerini (ör : reggae, funk, vb.), müzik aletlerini tanımaları ve stil bilgisi ile ilgili soruları cevaplamaları istenecektir.
Teori: Teori sınavında adaylardan nota değerleri, nota yazımı, yazılı ses aralıklarını tanımlama, tanımlanmış ses aralıklarının açık yazımı, majör gamlar ve arızaları, yazılı üç sesli akorları (triads-beşli) tanımlama, tanımlanmış akorların açık yazımı ve bunun gibi soruları cevaplandırmaları istenecektir.
Kompozisyon: Adaylardan sınav sırasında verilecek bir konu hakkında en çok 500 kelimelik bir yazı yazmaları istenecektir.
II. MÜZİK SUNUM MÜLAKATI (Bu sınava burslu ve burssuz başvuran tüm adaylar girmelidir.)

Burslu başvuran öğrenciler:
Tarih: 29 Ağustos Salı
Saat: 9:30
Yer: Kuştepe Kampüsü, Büyük Salon

Burssuz başvuran öğrenciler:
Tarih: 31 Ağustos Perşembe
Saat: 9:30
Yer: Kuştepe Kampüsü, Büyük Salon

Müzik Sunum Mülakatı, bireysel yapılan ve her aday için yaklaşık 10 dakika süren bir sınavdır.

Sınav sırasında, hazırladığınız parçaları çalabilir, yapmış olduğunuz kompozisyonları sunabilir, elektronik ortamda hazırlanmış çalışmalarınızı ya da yapmış olduğunuz kayıtları dinletebilirsiniz. Nota ya da seslendirilerek CD formatında kaydedilmiş olan kompozisyonlarını ya da yapmış oldukları ses kayıtlarını sınavda sunmak isteyen adaylar, bu çalışmalarını ön kayıt sırasında kayıt görevlisine teslim etmelidirler. Çalışmaları değerlendiren sınav jürisi, adaya teslim ettiği kompozisyon ya da kayıt hakkında sorular soracaktır. Bu nedenle, eser sahibi adayların eserleri hakkında 5 dakikayı geçmeyen bir sunum hazırlamaları tavsiye edilir. Sınavda parça çalmak isteyen adaylar (davulcu ve piyanistler hariç), kendi enstrümanını getirmekle yükümlüdür. Sınava, randevu verilen saatte, enstrümanınızın akordunu yapmış ve ısınmış olarak gelmeniz size ayırdığımız kısıtlı zamanı verimli kullanabilme açısından önemlidir. Parçalar, adayların belirlediği herhangi bir stilde olabilir. Hazırlanan parça sayısının ikiyi geçmemesi gerekmektedir.Bu sınav için kompozisyon, kayıt veya parça seçerken sizi en iyi biçimde tanıyabilmemiz için iyi bildiğiniz ve rahat olduğunuz tarzda çalışmalar sunmanızı öneririz.

Mülakat boyunca müziğe bakış açınızı anlayabilmek sizinle sohbet edeceğiz. Bu sebeple müziğe nasıl yaklaşıyor olduğunuzun farkında olmanız sınavda başarılı olabilmeniz için önemlidiir.

Hepinize Başarılar,
İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü

BAŞVURU VE SINAV TAKVİMİ

- Sınav başvuruları için son gün: 14 Ağustos Pazartesi

- Kavrama sınavı sorularının http://music.bilgi.edu.tr adresinde yayınlanması: 14 Ağustos Pazartesi
(Karşılıksız burslu başvuran adaylar)

- Proje konularının http://music.bilgi.edu.tr adresinde yayınlanması: 16 Ağustos Çarşamba
(Karşılıksız burslu başvuran adaylar)

- Referans Mektuplarını teslim etmek için son gün: 23 Ağustos Çarşamba

- PortfolioÂ’ları teslim etmek için son gün: 23 Ağustos Çarşamba

- Kavrama Sınavı cevaplarını teslim etmek için son gün: 23 Ağustos Çarşamba
(Karşılıksız burslu başvuran adaylar)

- Projeleri teslim etmek için son gün: 23 Ağustos Çarşamba
(Karşılıksız burslu başvuran adaylar)

- Yazılı Sınav: 28 Ağustos Pazartesi

- Müzik Sunum Mülakatı: 29 Ağustos Salı
(Karşılıksız burslu başvuran adaylar)

- Karşılıklı Burs Kazanan adayların açıklanması: 29 Ağustos Salı

- Müzik Sunum Mülakatı: 31 Ağustos Perşembe
(Burssuz başvuran adaylar)

- Sınav Sonuçlarının duyurulması: 1 Eylül Cuma

* Müzik Bölümü İstanbul Bilgi Üniversitesi Kuştepe KampusüÂ’nde bulunmaktadır. (İnönü Caddesi No: 28 Kuştepe,34387 Şişli-İstanbul) Referans mektuplarınızı, kavrama sınavı cevaplarınız, portfolioÂ’larınızı ve projelerinizi B03 ve A07 numaralı odalardaki bölüm asistanlarına şahsen teslim etmelisiniz

Daha Fazla Bilgi için:
http://music.bilgi.edu.tr/04.asp

Kilitli
cron