bu yıl sınava (yan)flütle girecek olanlar

Yeni başlık açmadan önce sorunuzla ilgili önceki mesajları gözden geçirin ya da önce arama yapın.
Kullanıcı avatarı
evanescence

bu yıl sınava (yan)flütle girecek olanlar

Mesaj gönderen evanescence »

slm arkadaşlar umarım aramızda flutistler vardır merak ettiğim şey parça seçiminde çok kararsızım....sizler hangi parçalarla girmeyi düşünüyorsunuz ya da neleri önerirsiniz tabi ki amaç komisyonu etkilemek ve iyi bir performans göstermek birbirimize yardım edebiliriz diye düşünüyorum ben size ilk örnek veriyim ör:yan flüt için yazılmış paraçalar önemli yani piano için yazılmış bir eseri yan flutle çalarsanız pianoyu taklit etmek gibi oluyormuş orkestrada olan hocalardan danıştım...flut için yazılmış parçalarda şans daha kuvvetli benden söylemesi düşüncelerinizi bekliyorum az kaldı biliyorsunuz sınava herkese össde de başarılar diliyorum :)
show must go on
Kullanıcı avatarı
badcat44

Re: bu yıl sınava (yan)flütle girecek olanlar

Mesaj gönderen badcat44 »

Öncelikle şunu belirteyim ; flütle ya da gitarla ya da herhangi bir çalgıyla özel yetenek sınavına girenlerde aranan şart eserden öte çalgıya hakimiyettir. Elbetteki çalınacak etüd ya da eserin seviyesi ve kalitesi önemlidir ancak tekrar söylemeliyim ki -kanımca- eser seçilirken seviyenize uygun eserler seçin. Kalitesi yeterli ve icra edenin teknik kabiliyetlerini sonuna kadar gösteren eserleri hakkıyla çalmak, çalan kişiyi gereksiz yere zorlayıp hata yapma olasılığını artıran zorlu eserleri kötü çalmaktan kat kat daha iyidir. Sonuç olarak her çalgı için önce kabiliyet ve teknik yeterliliğinizi göz önünde bulundurun. Eğerki kendinizi her konuda yeterli görüyorsanız zorlu eserleri çalışın. Herkese bol şans yolunuz açık olur umarım. Flüt konusunda da elimden geldiğince yardımcı olurum.
iyilik yap denize at demişler balık bilmezse Halik bilir....
Kullanıcı avatarı
evanescence

elimde hep fa diyezin geçtiği eserler var baştan sona fakat fa diyezin geçmediği bir eser arıyorum yüzük parmağımda hafif bir problem var fa diyezli parçalarıda çalabiliyorum ama sınavda hata yapabilirim gibi bi korku gelişti bende ve hocalar saolsun ki bunla ilgilenmiyorlar ve bende çareyi buralardan eser araştırarak bulma umudundayım..............2 yıldır flut çalıyorum 2 metod bitirdim aynı zamanda piyasa parça çalıyorum ve öğrencilerimde var piyasa parça öğretiyorum ama sınava flut için yazılmış önemli bestecilerden olan ve içinde fa diyezin çok sıklıkla geçmediği iyi seviyede bir parça arıyorum özetle......... :( :( :( :(
show must go on
Kullanıcı avatarı
badcat44

Mesaj gönderen badcat44 »

Eğerki yüzük parmağında sorun varsa. Uygun tonlarda eser seçmelisin Fa # sıkıntıysa Beethoven Flüt ve Piyano Sonatından Polonez Si Bemol Major önerebilirim. Hem seviyeli hem eğlenceli bir eserdir. Sınavlara flütle girecek bütün arkadaşlara önerebilirim.
iyilik yap denize at demişler balık bilmezse Halik bilir....
Kullanıcı avatarı
evanescence

bak bu çok ilgimi çekti....nerden bulabilirim acaba....bilmiyorum beethoven a dair parçalar... bach ve mozart çalıştım hep araştırcam bakalım inşallah bulurum çook saol içimde bir umut oluştu hakatten :D
show must go on