Sınavlarda haksızlık yapılıyormu...

Yeni başlık açmadan önce sorunuzla ilgili önceki mesajları gözden geçirin ya da önce arama yapın.
albeniz

Sınavlarda haksızlık yapılıyormu...

Mesaj gönderen albeniz »

Sitede bir çok eğitimci, müzisyen ve müzik eleştirmenleri bulunmaktadır.Hepsi bu sınavlara bir veya iki defa üst üste girerek kazanmış okumuş ve bu seviyeye gelmiştir.Benim merak ettiğim konu.Müzik sınavlarına gireceğim denildiğinde torpilin olmazsa çok zor girmen diye yanıtlar alıyoruz.Özellikle bu sınavlara giren eğitimcilerimize bu soruyu soruyorum..Ama açık açık konuşmanızı istiyorum..Varsada yoksada..

Gerçekten de torpil oynuyormu bu sınavlarda????

İyi çalışmalar.
albeniz

Mesaj gönderen albeniz »

Sessiz kalındığına göre bu işte bir iş var..Söylenenler doğruymuş..

Ey benim güzel ülkemin insanları..Ne olacak böyle..
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Admin »

Sınavlarda haksızlık yapılmıyor desem bu sizi inandırır mı?

Uzun yıllardır bu sınavları yapan biri olarak diyebilirim ki sınavı kazanamayan çoğu kimse kendisine haksızlık yapıldığını iddia eder. Çünkü sınav bir sıralama sınavıdır ve belli bir kontenjan bulunmaktadır. En yüksek puanı alan kontenjan sayısı kadar aday kayıt yaptırmaya hak kazanır.

Şimdi gelelim torpil meselesine.
1. Çoğu yerde sınav iki aşamalı. 1. aşama eleme, 2. aşama ise seçme sınavıdır. Her iki sınavı da farklı komisyonlar gerçekleştirmektedir. Diyelimki siz benim tanıdığımsınız ya da benden özel ders aldınız sınavı kazanmak için. Sınav sırasında ancak ben sizi kayırabilirim. Ancak unutmayın ki benden başka en az 4 kişi daha var. Onlara size özel ders verdiğimi ya da tanıdığım olduğunuzu ve bu nedenle size yüksek puan vermelerini söyleyebilir miyim dersiniz? Hayır çünkü bu hem etik hem de yasal değil. Başka bir deyişle suç. Bu nedenle hiçkimse bir yakını sınavı kazacak diye kendini riske atmaz. Siz bir kaçkez sınava giriyorsunuz ama biz o kurumda sürekli çalşıyoruz.
2. Diyelimki torpil yapıldı ve siz hak etmediğiniz halde ya da yeteneksiz olduğunuz halde sınavı kazandınız. Bu durumda da birinci yılın sonunda otomatik olarak elenir ve sınıfta kalırsınız. Biz buna "ezilmek" deriz. Düşünsenize sınıfınızdaki herkes başarılı siz başarısızsınız. Neden çünkü bu meslek hem çalışmayı hemde belli düzeyde yeteneği gerektirir.

Umarım bu açıklama size yararlı olmuştur. Şunu unutmayın: Öncelikle başarılı olmak için siz kendi üzerine düşen tüm çabayı gösterin ve gerisini karşı taraftan bekleyin. Ama açıkta kalıpta bari müzik yetenek sınavına gireyim deyip sonrada başarısız oluncada haksızlık yapılıyor demeyin.

Sınava girecek tüm adaylara başarılar. Bu arada sadece Samsun Ondokuz Mayıs Ünv.'de dikte ve deşifre sınavları yapılmamaktadır.
En son Admin tarafından 25 Ağu Cum, 18:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
albeniz

Mesaj gönderen albeniz »

Yapmış olduğunuz açıklamalardan ötürü çok teşekkür ederim.Ben hiç sınava girmedim.Bu yıl ilk defa gireceğim.İnşallah herşey yazdıklarınız gibi olur.Söylediğiniz gibi bize bu sözleri söyleyenler de sınava giripte kazanamayan insanlar.Bendeki bu meraklılık, bu soruyu sormama ve bir cevap almama yöneltti.Lütfen kusura bakmayın.Tekrardan teşekkür eder çalışmalarınız da başarılar dilerim.

SAYGILAR..
clarinetist

çarbodaki tuz..

Mesaj gönderen clarinetist »

merhabalar

Öncelikle hocamdan özür dilerim..Elimden geldiği kadar bende cevap vermeye çalışıyorum..Hocam umarım bana kızmıyorsunuzdur..

Hocam gerçekten ayrıntı olarak anlatmış...Ama çorbada bir de benim tuzum bulunsun istedim..Geçen sene yetenek sınavlarına girdim ve kazanamadım..Torpil denen şey kesinlikle yetenek sınavlarında yok... Çünkü komisyonda 5 jüri bulunuyor ve bu 5 jürinin sadece 3 kişinin vediği puanların ortalaması alınıyor..Neden üç kişi? Atıyorum ben öğretmenim seni tanıyorum ve tanıdığım için sana yüksek puan veriyorum.Diğer öğretmen arkadaş, senden hiç hoşlanmadı..Sana düşük puan verdi..Bunu önlemek için en yüksek ve en düşük puanları ortalamaya katmıyorlar...Dediğim gibi 3 jüri görevlisinin verdiği puanlar toplayıp ortalamasını alıyorlar.
Eğer torpil yaptıracaksan komisyondaki herkesi tanıman gerekir :) umarım yardımcı olabilmişimdir..İyi çalışmalar...
CLaRiNeTiST
Kullanıcı avatarı
sevinc

Mesaj gönderen sevinc »

bence torpil yapılıyor. ögrenci welisi sınawdaki jürilere diilde direk olarak rektöre gidiyorlar bölylece işi kökten hallediolar we torpille giren bircok örnek war karsımda coguda müzik derslerini alttan alıolar kaldıkları için... bu benim fikrimdi...
Kullanıcı avatarı
aozpek
İletişim:

Mesaj gönderen aozpek »

Valla torpil yapılıyo mu yapılmıyo mu bilmiyorum. Ama benim alnımın teriyle kazanmak istediğim gerçek. Her yetenekli insan ister bunu. Yeteneksiz insan da eğer torpil diye bişey varsa onun sayesinde giriyo. Bi de şöyle bi gerçek var. Elbette öğretim görevlisi hocalarımız torpille yeteneksiz öğrenciyi alıp onunla 4 yıl boyunca uğraşmak istemezler. Onlar da karşılarında yetenekli öğrenci görmek isterler. Kendilerini fazla yormayan öğrenci isterler. Öğrenci eğitiminde hep geriye gitmeyi değil de hep ilerlemeyi isterler. Torpil var mı yok mu bu polemik olarak kalır da. Biz torpil varsa da yoksa da ona göre çalışalım. Yetenekli ve akıllı öğrenciye torpil işlemez bence. Teşekkürler.
viola

Mesaj gönderen viola »

valla bu torpil işi ince mevzu.torpil yoktur :oops: yalan söylediğim çokmu anlaşıldı.şimdi arkadaşlar hemen hemen her sektörde torpil oynuyor,çocuğu hayatını kurtarsın diye çıkarıp arabasının anahtarını veren velileri ve bu anahtarı utanmadan alan komisyon başkanını biliyorum.ha bu bütün okullardamı uygulanıyor tabiki hayır.önceden o okulların kendi hocaları sınav yaparlardı,ozaman bariz bir torpil uygulaması oluyordu.ama artık dışardan komisyon geldiği için torpilin önü kesilmeye başlandı.siz düzenli çalışın kendinize güvenin.en azından sınava kadar aklınıza olumsuz hiçbirşey getirmeyin.başarılar...
kurzweil

Mesaj gönderen kurzweil »

İstisnalar kaideyi bozamıyor maalesef, her yerde olduğu gibi bu işte de torpil var.Sınav kılavuzunda okul sınava hazırlık kursu açacaktır,bu süre içerisinde okulun hocalarında ders alanların sınavı geçersiz sayılacak ve ders verdiği tespit edilenlere de ceza var türünden ifadeler vardı ama ne..Herkes ders veriyor alıyor,ben hiç ihtiyacım olmadığı halde aldım ayrıca 3-5 hocayı da ''ayarlamanız'' gerekir, bunlar sınav kurulunda olmalıdır, girdiğim 2 okulun da sınavında bu vardı..
Kullanıcı avatarı
badcat44

ELBETTEKİ TORPİL VAR !!!

Mesaj gönderen badcat44 »

DOSTLAR !! TORPİLİN OLMADIĞI SINAV YERİ NEREDEYSE YOK. BUNA EMİN OLUN. AMA TORPİL DENEN OLAY İYİ ÖĞRENCİYİ ETKİLEMEZ. SINAVI GERÇEKTEN KAZANACAK OLAN ADAY TORPİL NEDENİYLE ZOR ELENİR. ANCAK ŞUNU DA SÖYLEYEYİM BALIKESİR ÜNV. İNÖNÜ ÜNV. SELÇUK ÜNV. CUMHURİYET ÜNV. BU OKULLARDA TORPİL GÜPEGÜNDÜZDÜR VE KANITLANMIŞTIR. SORUŞTURMALAR HALA DEVAM ETMEKTE VE TORPİLLE GİREN ÖĞRENCİLER HALA O FAKÜLTELERDE OKUMAKTADIR. BİLGİLERİNİZE....
iyilik yap denize at demişler balık bilmezse Halik bilir....
bodylisten

Mesaj gönderen bodylisten »

torpilin olmadığı biryer , kendini dünyadanda soyutlayan biryer olsa gerek. kafayı bunlara takmayın ama tabiki torpil vardır.ama ne yazikki benim yok :(

Daha Üstünü Olamaz. Müzik Yoluyla Tanrı'ya Yaklaşmak ve Oradan İnsanlığa Seslenmek
(Ludwig Van Beethoven).
causam aequat effectum...
Kullanıcı avatarı
violin melike

Re: ELBETTEKİ TORPİL VAR !!!

Mesaj gönderen violin melike »

badcat44 yazdı:DOSTLAR !! TORPİLİN OLMADIĞI SINAV YERİ NEREDEYSE YOK. BUNA EMİN OLUN. AMA TORPİL DENEN OLAY İYİ ÖĞRENCİYİ ETKİLEMEZ. SINAVI GERÇEKTEN KAZANACAK OLAN ADAY TORPİL NEDENİYLE ZOR ELENİR. ANCAK ŞUNU DA SÖYLEYEYİM BALIKESİR ÜNV. İNÖNÜ ÜNV. SELÇUK ÜNV. CUMHURİYET ÜNV. BU OKULLARDA TORPİL GÜPEGÜNDÜZDÜR VE KANITLANMIŞTIR. SORUŞTURMALAR HALA DEVAM ETMEKTE VE TORPİLLE GİREN ÖĞRENCİLER HALA O FAKÜLTELERDE OKUMAKTADIR. BİLGİLERİNİZE....
direk çamur atmayalım lütfen
GECENİN EN KARANLIK OLDUGU AN SABAHIN EN ÇOK YAKLAŞTIGI ZAMANDIR...
Kullanıcı avatarı
badcat44

Mesaj gönderen badcat44 »

torpil konusunda yani bu derece hassas bir konuda amacım çamur atmak değil gerçekleri biraz olsun söyleme cesareti göstermekti. melike dostumuz söylediklerimin gerçek dışı olduğunu düşünebilirsin. adli yollarla bunun gerçek olduğun araştırabilir ve sonucu görebilirsin. söylediklerimin hepsi kanıtlanmış olaylardı.
iyilik yap denize at demişler balık bilmezse Halik bilir....
romanticviolins
İletişim:

sınavlar

Mesaj gönderen romanticviolins »

Bazı yerlerde haksızlık büyük boyutlara ulaşıyor. Ama yapacak birşey yok malesef!!! Mesela 30 kişi alınan bir yerde en az 5 kişi torpilli diyebiliriz. Buna yakından şahit olan biri olarak söylüyorum bunları...
Kullanıcı avatarı
bloodypeace

Mesaj gönderen bloodypeace »

bi üniversitenin kontenjanı atıyorum 50 ise, ellisinide torpille alırlarsa bu çok göze batar ve anlaşılır onun için belki bir kaç tane olabilir tabi orasıda meçhul :)
ellectro