şan parçalarımızı nasıl seçmeliyiz

Yeni başlık açmadan önce sorunuzla ilgili önceki mesajları gözden geçirin ya da önce arama yapın.
merve

şan parçalarımızı nasıl seçmeliyiz

Mesaj gönderen merve »

neye göre seçmeliyiz ben hala karar veremedim mesela parçanın formu ne olmalı halk müziği mi olmalı marş mı okul şarkısı mı ne olmalı neye göre seçilmeli parçalar yardımcı olursnız sevinirim
gönüllerin açık oldu muhabbeti sefada sorunlarımızı halletmeye çalışalım
Kullanıcı avatarı
aozpek
İletişim:

Mesaj gönderen aozpek »

Merve arkadaşım, ben yıllardır sınava giren deneyimli bi insan olarak sana sesine giden (yakışan), iyi yorumlayabileceğin, ses yapına uygun bi parça okumanı tavsiye ederim. bunun türk halk müziği, türk sanat müziği, aria, lied, artiche, veya marş olması önemli değil. Tabi bu benim fikrim. Ben her sene sınava girdiğimde değişik değişik parçalar okudum. bi sene şan parçası okudum (Örn: Nazlı Osman), Diğer sene Türk Halk müziği okudum (Örn: Tutam Yar Elinden) Geçen sene de Türk Sanat Müziği Okudum (Hacı Arif Bey'in Meşhur Segah Parçası Olmaz İlaç Sine-i Sad Pareme). Gördüğün gibi ben her sene sesime giden parça okudum. Parçanın türü bence önemli değil Saygılarımla.
merve

mrb

Mesaj gönderen merve »

mrb öncelikle cevap verdiğin için sana teşekkür ederim bir parça seçtim ama sesime uygun mu değilme pek bilemiyorum bakacaz artık fikrin için teşekkürler kendine ii bak
gönüllerin açık oldu muhabbeti sefada sorunlarımızı halletmeye çalışalım
Kullanıcı avatarı
aozpek
İletişim:

Mesaj gönderen aozpek »

Valla Sesinin niteliklerini (tonunu, rengini vs. vs.) bilmediğim için nasıl bir parça seçeceğin hakkında elbette yorum yapamam. İlk önce kendince parça seçimleri yap. Bu parçaların isimlerini bana yazarsan, sana en azından parçaların zorluğu kolaylığı açısından bilgi verebilirim. Bir de soprano musun yada başka bir ses yapısına mı sahipsin. onunla ilgili de bilgi verirsen deneyimli bi yetenek sınavı hazırlık öğrencisi olarak sana yardımcı olabilirim.
DEVRİM DEMİREL

ŞAN PARÇASI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİN..

Mesaj gönderen DEVRİM DEMİREL »

SEVGİLİ MERVE;
SES EĞİTİMCİSİ VE OPERA SANATÇI UZMAN BİR KİŞİ OLARAK SANA TAVSİYELERİM ŞUNLAR:
1-Ses rengini,ses aralığını uzman bir ses eğitimcisi yada opera sanatçısıyla beraber belirle.
2.Parça seçiminde sesine,nefesine vs. hakim olabildiğin en iyi bildiğin parçaları seç.Bu sınavda amaç senin sesinin kapasitesini tespit etmek ve şimdiye kadarki birikimini görmektir.
3.Heyecanlanma ve şarkını müzikal bir cizgide duyguyla seslendir.

ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR...

OPERA SANATÇISI SES EĞİTİMCİSİ DEVRİM DEMİREL
SANAT VAR OLDUKÇA,SAVAŞLAR BİTECEK VE BARIŞ GELECEK..YAŞASIN SANAT
SenyoR

Mesaj gönderen SenyoR »

Ben okuma parçası olarak büyük usta rahmetli Özay Gönlüm'ün ''Sobalarında Kuru da Meşe Yanıyor Efem''adlı zeybek formundaki parçayı okumayı düşünüyorum.Siz ne dersiniz arkadaşlar,acaba sınava uygun mudur?Bir de başka birşey soracağım.Aslında kendimi en yeterli gördüğüm yöre-tavır ''Azeri''türküleridir.Fakat okuma sınavlarında hepimizin bildiği üzere kelimelerin anlaşılırlığı,güzel bir Türkçeyle okumak çok önemli.Acaba yöreye ait(Ege veya Azerivs...)ağızları kullanmak,bize puan kaybettirir mi,yoksa tam tersi mi?
Olmazsa,bana ne olur?
Kullanıcı avatarı
SeRhAt

Mesaj gönderen SeRhAt »

üniversiteye göre değişir.Ama sen iyi icra edersen hak ettiğini alabilirsin..
viola

şan parçası

Mesaj gönderen viola »

mrb arkadaşlar.ben müzik öğt.son sınıftayım.seçeceğiniz şan parçasının sizi nefessiz bırakmayacak ölçüde olmasına özellikle dikkat edin.çünkü sınavda ister istemez heyecanlanıyosunuz :shock: parçada zor olursa eğer vay halinize :cry: ben tıkanmıştım mesela(gerçi parçamda kolaydı ama) :oops: sınava girecek adaylara bol şans diliyorum. :lol:
melek

Mesaj gönderen melek »

arkadaslar,
batı müziği eğitimi yapan üniversitelerin sınavları için ne gibi parçalar hazırlamamızı tavsiye edersiniz???

ilgilenirseniz sevinirim...

teşekkürler
sevgice

yemen türküsü

Mesaj gönderen sevgice »

Merhaba,
Ben sınavda yemen türküsünü seslendirmek istiyorum, acaba uygun olurmu?
Birde eğitim fakültesi sınavlarında ne tür enstruman çalınacağı çok önemli değil diyorlar. Ben blok flüt çalacağım mesela, keman çalan diğer adayla kıyaslandığında puan olarak getirisi düşükmü? yoksa önemli olan doğru teknikle en doğru şekilde çalmakmı?
tşkler.
Başkasından üstün olmamız önemli değildir. Önemli olan şey, dünkü halimizden üstün olmamızdır.(hint atasözü)
viola

Mesaj gönderen viola »

merhabalar sevgice.Bence yemen türküsünü söylemende bir sakınca yok.yeterki doğru ve sesine uygun bir tonda oku.çalgı konusuna gelince bende flütle girdim,teknik güzel bir parça seçerek.kemana göre tabi kıyaslanamaz ama çoğunun fos çıktığıda bir gerçek.sevgiler....
UnsPoKen

Mesaj gönderen UnsPoKen »

ARKADAŞLAR BU KONUDA DEVRİM HOCAMA KATILIYORUM PARÇA SEÇİMİNDE SES ARALIĞINIZI İYİ GÖSTEREBİLECEK PARÇALAR SEÇMENİZ VE KENDİNİ ZORLAMAYACAK ESERLER SEÇMENİZİ TAVSİYE EDERİM.TABİ BU OKULDAN OKULA DEĞİŞİR.MESELA MİMAR SİNAN OPERA ŞAN BÖLÜMÜNE GİRECEKSENİZ BURADA BELİRLENMİŞ ÇEŞİTLER VARDIR : BİR TANE ARİA BİR ANTİK ARİA BİRDE LİED OKUMANIZ GEREKİYOR FAKAT SİZ ŞAN EĞİTİMİ İLE İLGİLİ BİR YERE GİRMİYORSANIZ OKUL ŞARKILARI BİLE SÖYLEYEBİLİRSİNİZ...
SES ARALIĞI ÇOK ÖNEMLİ BUNUDA UNUTMAYIN KENDİNİZİ ZORLAYACAK ESERLER SEÇMENİZ ALEYHİNİZE OLACAKTIR..

TÜRKÜLERLE İLGİLİ OLARAKTA BİR KAÇ ŞEY SÖYLEYEYİM EGER OKULUNUZ BATI MÜZİĞİ AĞIRLIKLI BİR OKULSA O TARZDA YAZILMIŞ BİŞEYLER SEÇİN DAHA AKILLICA OLUR AMA EGE İTÜ AFYON GİBİ TÜRK MÜZİĞİ EĞİTİMİ VEREN YERLEDE DAHA İYİ OLURDU HALK MÜZİĞİ OKUMAK VE BU OKULLARDA YÖRESEL AĞZINIZ NE KADAR İYİYSE O KADAR ARTINIZ VAR DEMEKTİR...

BEN ŞU AN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ MÜZİK BÖLÜMÜNDE OKUYORUM AYNI SENE EGE KONSERVATUARI DA KAZANDIM FAKAT BATI EĞİTİMİİSTEDİGİM İÇİN BURAYI TERCİH ETTİM BİLGİLERİMDE BURADAN KAYNAKLI...OKULDAKİ ŞAN HOCAM DA DEVRİM DEMİREL'DİR.BU BİLGİLERİ BANA ÖĞRETTİGİ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...
:D
UnsPoKen

Mesaj gönderen UnsPoKen »

melek yazdı:arkadaslar,
batı müziği eğitimi yapan üniversitelerin sınavları için ne gibi parçalar hazırlamamızı tavsiye edersiniz???

ilgilenirseniz sevinirim...

teşekkürler

BATI MÜZİGİ İÇİN BASİT ARİALAR LİEDLER VE OKUL ŞARKILARI ŞEÇEBİLİRSİNİZ

AMA BUNU İYİ BİR EĞİTİMCİNİN YARDIMIYLA YAPMANIZ ÇOK İYİ OLUR...

BAŞARILAR DİLERİM
oya

şan parçası ?????? offff

Mesaj gönderen oya »

benim ses aralığım çok az ne yapmam gerekiyor okul parçası olarak ya da ne tür parça söylemem gerekiyor bana bir parça söylermisiniz :roll: :oops:
Kullanıcı avatarı
burju

Mesaj gönderen burju »

ses aralığım cok az derken? buna kendinmi karar verdin peki?
sesini kullanmayı bilmediğin için böyle bir karara varmış olabilirsin bence?
yada sadece gırtlaktan söylediğin için az olduğunu düşünmüş olabilirsin..
En son burju tarafından 17 Tem Prş, 20:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
"Bütün mesele iyi ve büyük görünmek değil, Gerçekten iyi ve büyük olmaktır."