dikte ve solfej ?

Yeni başlık açmadan önce sorunuzla ilgili önceki mesajları gözden geçirin ya da önce arama yapın.
Kullanıcı avatarı
tolga

dikte ve solfej ?

Mesaj gönderen tolga »

selamlar.. ben bu sene devlet türk müziği konservatuvarından giricem sınava ama Özel Yetenek Sınavı Kriterlerinde dikte ve solfejin olduğunu ilk defa duydum. her bölümde olurmu bu yoksa sadece ögretmenlik bölümlerinde mi var merak ediyorum.

hatta Özel Yetenek Sınavı Kriterleri şunlar;

Özel Yetenek Sınav Bilgileri

Temel Bilimler Bölümü yetenek sınavında aday piyano, bağlama ve tambur'dan verilecek ezgiyi ve verilen ritmi algılayıp tekrar edebilmesi gibi kriterlere göre değerlendirilir. Ayrıca aday seçtiği bir eseri seslendirmek zorundadır. İsterse çaldığı bir enstrümanı da seslendirebilir.

Özel Yetenek Sınavı Kriterleri

Piyanodan verilecek ezginin tekrarı

Bağlamadan verilecek ezginin tekrarı

Tamburdan verilecek ezginin tekrarı

Ritim tekrarı

İcra ve diksiyon
Kullanıcı avatarı
gulsah_sever

Mesaj gönderen gulsah_sever »

Sevgili Tolga;

Her okul kendi ihityacına ve alacağı bölüme göre farklı sınavlar yapıyor. Örneğin konservatuar şan bölümü sınavlarında işitme sınavı ve şan performansı isterken, kompozisyon bölümünde işitme ve dikte sınavıma ağırlık veriyor.

Eğitim fakültelerinde ise yine her üniversite ihtiyacına göre sınavını düzenliyor. Bu anlamda da her üniversite dikte sınavı yapmıyor. Bu yüzden girmek istediğin okullarla iletişim kurmak daha açıklayıcı olacaktır.