Bir Evlenme Teklifi Öyküsü

Müzikle ilgili fıkra, bilmece ve bulmacalar
Cevapla
Kullanıcı avatarı
erdemgedikli
Mesajlar: 51
Kayıt: 22 Ağu Pzt, 20:28
Konum: Bursa

Bir Evlenme Teklifi Öyküsü

Mesaj gönderen erdemgedikli » 17 Mar Cum, 23:25

BİR EVLENME TEKLİFİ
Moses Mendelssohn hiç yakışıklı bir adam değildi. Çok kısa boyunun olmasının yanı sıra, çok garip bir de kamburu vardı. Moses Mendelssohn, günün birinde Hamburg da yaşayan bir işadamını ziyarete gitti.
İşadamının, Frumtje adında çok güzel bir kızı vardı. Moses, bu güzel kıza umutsuz bir aşkla tutuldu. Fakat güzel kız onun çirkin görüntüsünden ürkmüştü. O nedenle, değil onun sevgisine karşılık vermek, yüzüne bile bakmak istemiyordu.
Ayrılma zamanı geldiğinde Moses, güzel kızın üst kattaki odasına çıktı ve tüm cesaretini toplayarak onunla son kez konuşma girişiminde bulundu. Kızın güzelliği öylesine olağanüstüydü ki, bir an için onun cennetten geldiğini bile düşündü.
Fakat kızın, başını kaldırıp da yüzüne bakmamaktaki direnci, Moses i çok üzdü. Güçlükle başarabildiği konuşması sırasında çirkin aşık, bu güzel kıza bir soru sordu: "Evliliklerin kutsal bir özelliği olduğuna inanır mısınız?" dedi.
"Elbette" diyerek yanıtladı güzel kız ve gözlerini yine kaldırmayıp Moses in yüzüne yine bakmadan, kendi de ona bir soru sordu: "Peki ya siz?"dedi."Siz inanır mısınız buna?"
Moses bir an bile duraksamadı: "Evet,ben de inanırım" dedi ve ekledi: "Biliyor musunuz? Her erkek çocuğu doğduğunda Tanrı,onun evleneceği kızı belirlermiş. Benim doğumumda da,benim evleneceğim kız belirlenmiş ve bana Senin karın kambur olacak demiş.O zaman ben bir istekte bulunmuşum Tanrı dan.
Tanrım, kambur bir kadın bir trajedi olur. Lütfen onun kamburluğunu bana ver ve onu güzel bir kadın yap demişim." Moses in bu sözlerinden sonra Frumtje gözlerini yerden kaldırdı, onun gözlerinin içine baktı ve elini uzatIp, Moses in elini tuttu.Ve daha sonra da onun, sevgili eşi oldu.
Bu anlatılanlar bir "peri masalı" değil, ünlü Alman besteci Mendelssohn un büyükbabası ile büyükannesinin evlenmelerinin öyküsüdür.
Dostlukla;
Sizin Erdem GEDİKLİ

pelin sadık
Mesajlar: 7
Kayıt: 03 Eyl Cmt, 17:48
Konum: çlök
İletişim:

Mesaj gönderen pelin sadık » 22 Nis Cmt, 11:53

teşekkürler
erdem gedikli....

Kullanıcı avatarı
aozpek
Mesajlar: 44
Kayıt: 06 Tem Prş, 10:30
Konum: KONYA
İletişim:

Mesaj gönderen aozpek » 27 Kas Pzt, 0:08

BU BENİM KENDİ FİKRİM. SAÇMA.
S.Ü. Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı G.T.S.M. Bölümü / KONYA

Kullanıcı avatarı
montales
Mesajlar: 36
Kayıt: 14 Tem Cum, 8:43
Konum: istanbul
İletişim:

UCUBE

Mesaj gönderen montales » 22 Şub Prş, 10:28

ne olursa olsun bir ucubeyle evlenilip
hayat boyu önunla ömür çürütülemez.
bu da benim şahsi fikrim
ister erkek...ister kadın olsun
:lol:
Montales
gitarist bestekar

Fayezz
Mesajlar: 28
Kayıt: 14 Eyl Prş, 12:39
Konum: ANKARA

Mesaj gönderen Fayezz » 23 Şub Cum, 13:00

Aşk gelince cümle eksikler biter sayın montales. Aşkın olduğu yerde tüm ucubelikler görünmez olur. Sadece aşk'ın sesi duyulur. Öyle değilmi sayın Montales :)

dark_violist
Mesajlar: 24
Kayıt: 13 Haz Çrş, 18:49
Konum: trabzon

Mesaj gönderen dark_violist » 02 Ağu Prş, 21:35

sevgi ne güzel şey yaw:)
aranızda ''VİYOLA''nedir bilen var mı?:)

Cevapla