Müzik Defteri Problemi!

Doğrudan müzikle ilgili olan konulara yer veriniz.
hakan önsöz

Müzik Defteri Problemi!

Mesaj gönderen hakan önsöz »

Şu an ben bir İlköğretim Okulunda calışmaktayım. Müziği ve sistemini anlatmada en büyük aracımız olan "Müzik defterleri" nin maalesef ehliyetsiz yayın organları tarafından, karadüzen, kaba taslak ürettildiğini görüyoruz. Kitaplarımızı denetleyen bir mekanızmanın var olduğu kadar,defterlerin de standartlarını takip eden bir merci olması gerekmezmi?
Bir çok öğrencinin defterinin harita metot defteri görüntüsünde olduğunu görmekte ve bu konuya bir önlem alamamaktayız...Bir müzik defterinnin "olmazsa olmaz" unsuru dizek çizgileridir. Bu çizgilerin sınıflara göre farklı ebatlarda tasarımının yapılması, sistemin sağlıklı anlatımı için, dizek çizgilerinden baska hiç bir ögenin bulunmaması sağlıklı olur kanaatindeyim. Unutmayalım ki müzik ifadelerini yazabilen ve yazdığını okuyup çalabilen öğrenciler yetiştirdiğimiz zaman, ezberden öte, akılda kalıcı bilgilere ulaşmamız mümkün olabilecektir.
Son olarak şu mesajı verebiliriz;"Müzik kitapları kadar defterler de eğitim için önemli bir unsurdur.
Saygılarımla
enteresan
ümitözdemirdinç

Mesaj gönderen ümitözdemirdinç »

bu konuda size katılıyorum . öyle örnekler varki müzik defteri demeye bin şahit lazım öncelikle dizekleri görünmeyen kareli defterler öğrenciyi bırakın ben bile notaları yazamıyorum o defterlere çözümü ne istediğimi açıklamakta buldum uygun olmayan defterleri iade ettiriyorum veya sınıfımda bol miktarda defte bulundurup öğrencilere hediye ediyorum