Liselerde Müzik Dersinin 2 Saate Çıkması..!

Doğrudan müzikle ilgili olan konulara yer veriniz.
aldebaran

Liselerde Müzik Dersinin 2 Saate Çıkması..!

Mesaj gönderen aldebaran »

Liselerde müzik dersleri zorunlu iki saate çıkmış durumda. Bu konuda çaba gösteren herkese iyi haber...Bir mevsimlik olmasa bari...
fa diyez

Re: Gözünüz aydın

Mesaj gönderen fa diyez »

Arkadaşım ders çizelgelerine bakıldığında 9. sınıflarda zorunlu seçmeli müzik dersi değil.Müzik-resim-beden eğitimi bereber 2 saat.Yani herhangi birisi okutulacak.Ayrıca 10,11,12.sınıflarda da haftada 1 saate düşürülmüş.Burada 9. sınıfta hangi ders seçilmişse diğer sınıflarda da o ders okutulacak.Yani öğrenciler 9. sınıflarda beden eğitimi seçmişse -ki çoğu bu dersi seçiyor- üst sınıflarda da o dersi okuyacak.10,11,12.sınıflarda ders saatinin düşmesi demek maaş karşılığını dolduramayıp, görevlendirme gitmek demek.Öğretmenlerin ek derslerine göz koyan bir bakanlıktan da daha fazlası beklenemezdi zaten...Müzik eğitimcileri uyanın artık!...Müzik dersi yerine "İLAHİ" dersine çok az kaldı....Bu uygulamayı protesto için tüm müzik eğitimcilerini Milli Eğitim Bakanlığı'nı protesto etmeye davet ediyorum...
xxx
MUSASERTAC

Mesaj gönderen MUSASERTAC »

Eski düzenlemede Beden Eğitimi dersi sadece lise 1. sınıfta zorunlu olarak haftada 2 saat okutuluyordu. Resim ve Müzik dersleri ise seçmeliydi.
Yeni çizelgeye göre lise 1. sınıfta öğrenciler Resim, Müzik ve Beden Eğitimi derslerinden birini “Zorunlu” olarak seçip haftada 2 saat okuyacaklar. Öğrenci seçtiği bu dersi üst sınıflarda da haftada 1'er saat görecek.
Düzenleme, bu eğitim-öğretim yılında uygulanmaya başlanacak.
şeklinde yer alan çizelge Talim ve Terbiye Kurulunun sitesinde yayımlanmıştır.
Bu durumda 9.sınıfta hangi ders seçildiyse 10.11.12. sınıflarda da o ders görülecek.

Yeni değişen Orta Öğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgelisinde
9.sınıflarda (2)saat, 10-11-12. sınıflarda (1)saat aynı sütuna Beden Eğitimi, Müzik ve Resim derslerine yer verilmiştir. Bu durum bu dersleri bitirdiği gibi branşın öğretmenlerini de eğitim camiasını dışına atma noktasına getirmiştir. Şöyle ki;
1- Bu branşlar ( Beden Eğitimi, Müzik ve Resim ) müfredatı, uygulanışı, öğrenciye kazandırdıkları, derse giren öğretmenlerin mezun oldukları bölümler itibarıyla farklılık göstermektedir.
2- Tüm öğretmenler norm kadro fazlası durumuna düşmektedir. Örneğin 30 öğrencilik sınıflarla 20 tane şubesi bulunan bir liseyi düşünelim. Bunlardan 5 sınıfın da 9. sınıf olduğunu farzedelim. 9. sınıflarda 2 saat 10. – 11. ve 12. sınıflarda 1 saat Beden Eğitimi, Resim, Müzik dersi olacağı düşünülürse (dikkat ederseniz bir dersin adını sayamıyorum çünkü bu üç ders Milli Eğitim bakanlığına göre tek derstir.) toplam 25 saat ders ortaya çıkmaktadır. Her öğretmenin maaş karşılığı olarak 15 saat derse girmesi gerekmektedir. Bu durumda en az 45 saat derse ihtiyaç vardır. Kaldı ki çoğu okulda en az iki Beden Eğitimi öğretmeni vardır. Böylelikle ihtiyaç olan ders sayısı daha da fazla olacaktır. Eski uygulamada her branş kendi dersine girmekte idi. Şu anda tüm akıl, mantık, eğitim bilimi kuralları ile izah edilemeyecek olan düzenlemeye göre 20 saatlik dersi üç ve ya dört öğretmene nasıl dağılım yapılması düşünülmektedir? Ya da başka bir deyişle okul idarecileri hangi öğretmeni nasıl harcayacakları konusunda nasıl bir yöntem izlemek zorunda bırakılacaklardır? Okul yönetimlerinin işlerinin de en az öğretmenler kadar zor olduğu görülmektedir.
3- Yaşamlarını sürdürme çabası içinde bulunan ve bin bir zorluk içinde görevlerini yapmaya çalışan öğretmenlerin hem kazançlarını hem de meslek onurlarını elinden alma gayreti nedendir? Bunu anlamak zordur.

4- 9. sınıflarda zorunlu,10,11 ve 12. sınıflarda seçmeli ve iki saat olan beden eğitimi dersini “ortak derslerin arasına alıp resim ve müzik dersleriyle birlikte yazmanın ne anlama geldiğini anlamak mümkün değil. Bundan sonra dersimiz beden eğitimi değil; ”resim, müzik ve beden eğitimi” oldu herhalde. Üç branşı tek ders saati ile karşılamak, bu üç branşa da nasıl bakıldığını anlamak için yeterli bence. Okul müdürleri bu dersleri kime isterlerse verecek yani. Açıklamalarda da yazıldığı gibi bu derslerden birinin seçilecek olması “ortak derslerin zorunlu olmasıyla çelişmektedir. Sonuçta 9. sınıfta iki saat zorunlu olan beden eğitimi dersine Resim ve Müzik öğretmenlerini de ortak etmiş oldular. Doğru olan ise bu üç dersin de ayrı ayrı değerlendirilmesiydi. Bu uygulama Sınıf Geçme Yönetmeliğinin 7. Madde değişik 1. Fıkrasında “Ortak dersler, öğrencilerin okulu bitirinceye kadar almakla yükümlü olduğu derslerdir.” diye yazmaktadır. Bu da ortak derslerin içinde yer alan her dersin zorunlu olduğu anlamına gelmektedir. Bu üç branş da ayrı bir ders olduğundan tek bir dersmiş gibi değerlendirilmesi hukuka uygun değildir. Kaldı ki ortak derslerin seçilmesi gibi bir şey de yönetmeliğe aykırıdır.

5- Norm kadro fazlası olan öğretmenlere nasıl bir çözüm getirilecek.
6- Müzik, Resim, Beden Eğitimi derslerine Bakanlığın Haftalık Ders Çizelgesi'nde aynı sütunda yer verilmesi üçünüzden bir adam olur anlamı çıktığından çok onur kırıcı bir durum söz konusudur. Milli Eğitim Bakanlığı Talim terbiye Kurulunun değerli üyeleri bu sorunları hiç düşünmediler mi? Bu branştaki tüm öğretmenler en az Matematik branşı Edebiyat branşındakiler kadar onuru hak etmektedirler ve eşit haklara sahiptirler. Ekonomik olarak dibe vurdurulduğu gibi meslek haysiyeti olarak da dibe vurdurulup okuldaki fazlalık gereksiz elemanlar durumuna düşürülmüştür. Buna kimsenin hakkı yoktur.

SONUÇ:
Beden, Müzik, Resim Eğitimi Dersi diğer derslerden ayrılmalı ve tüm ortaöğretim boyunca haftada en az iki saat zorunlu olarak verilmelidir.
Bu ders seçmeli olacaksa, bütün sınıflarda okutulmak kaydıyla bir sınıftaki öğrencilerin kendi özgür iradeleri ile Resim, Müzik, Beden Eğitimi veya İngilizce, Bilgisayar gibi branşlar içinden seçmelerine imkân verilerek MÜZİK Eğitimi dersi işlenmelidir.
En son MUSASERTAC tarafından 24 Eyl Prş, 22:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
MUSASERTAC

Mesaj gönderen MUSASERTAC »

merhaba sayın müzik öğretmeni arkadaşlarım bu maduriyet sadece bize değil beden ve resim öğretmenlerinide etkiliyor.birlikte yapabileceklerimizi belirlemek için lütfen mesaj atın ben bursa da çalışıyorum. e-posta adresim: alixpolat@hotmail.com
fa diyez

Mesaj gönderen fa diyez »

Müjde sevgili müzik eğitimcileri... Eğitim-sen 11.11.2009'a kadar ders çizelgeleri ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'na dava açıyor.Ayrıntılı bilgiyi egitimsen.org.tr adresinden edinerek e-posta yoluyla görüş bildirebilirsiniz...
xxx
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Admin »

Musa Sertaç tarafından gönderilen yukarıdaki metin 8. Ulusal Müzik Eğitimi Sempozyumunun 8. oturumunu olan Panel'de tarafımdan olduğu gibi sunulmuş, tüm katılımcılar bilgilendirilmiş ve Musa Sertaç öğretmenimiz Panel'e dolaylı olarak katılmış ve yukarıdaki bildirisi ile kayıtlara geçmiştir.
Refik Saydam

Ortaöğretimde Müzik Dersleri

Mesaj gönderen Refik Saydam »

Sevgili Müzik Eğitimcileri,

Okullarımızda müzik, resim ve beden eğitimi dersleriyle ilgili olarak bu öğretim yılı başında uygulamaya konulan 11.09.2009 ve 151 sayılı MEB TTK Kararının yarattığı sorunları MÜZED Merkez Yönetim Kurulu MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne iletti. 6 Ekim 2009 günü yapılan görüşmeyle ilgili ayrıntılı bilgilere MÜZED İnternet Sitesinden ulaşabilirsiniz:
http://www.muzed.org.tr/index.php?optio ... &Itemid=16
MÜZED konuyla ilgili girişimlerini sürdürmeye devam edecektir.
Tüm eğitimci arkadaşlara başarılar dileğiyle.
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Re: Liselerde Müzik Dersinin 2 Saate Çıkması..!

Mesaj gönderen Admin »

MÜZED BASIN AÇIKLAMASI

MÜZİK RESİM VE BEDEN EĞİTİMİ DERSLERİYLE İLGİLİ MEB TALİM VE TERBİYE KURULUNUN DÜZELTME KARARI YERİNDEDİR ANCAK SORUNU ÇÖZMEMİŞTİR
21.10.2009

Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu, gelen yoğun tepkiler üzerine bu öğretim yılı başında ortaöğretim kurumlarında müzik, resim ve beden eğitimi dersleri konusunda aldığı kararla ilgili bir düzeltme yaptı. Kurulun 15.10 2009 tarih ve 151 sayılı yeni kararına göre* ortaöğretim kurumlarında müzik, resim ve beden eğitimi dersleriyle ilgili olarak önceki karar üzerinde şu değişiklikler yapıldı:

1. Ortak dersler içinde müzik, resim veya beden eğitimi derslerinden biri öğrenci tarafından seçilecek.

2. Sınıflarda MEB Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin 10. Maddesine göre gruplar oluşturulacak. (Yani okul yönetimleri tarafından bir sınıf toptan müzik, resim veya beden eğitimi sınıfı yapılamayacak; öğrencilerin seçimi doğrultusunda müzik, resim, beden eğitimi grupları oluşturulacak. Bu gruplar oluşturulurken bir dersi seçen öğrenci sayısının 12 olması koşulu aranmayacak**).

3. Alt sınıfta seçilen bir ders üst sınıflarda öğrenci tarafından değiştirilebilecek.

4. Müzik, resim ve beden eğitimi dersleri yeniden seçmeli dersler arasına alındı. Öğrenciler yukarıdaki ortak derslere ek olarak ilgi ve istekleri doğrultusunda bu ders/dersleri ayrıca haftada 1 veya 2 saat seçmeli ders biçiminde de alabilecekler.
Yeni karar doğrultusunda tüm ortaöğretim kurumlarında (öğretim yılı başındaki birçok hatalı uygulamayı da düzeltecek biçimde) müzik, resim ve beden eğitimi derslerinin ortak dersler içinde yeniden oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca öğretim yılı başında seçmeli dersler içinde olmayan bu derslerin yeni karar doğrultusunda seçmeli dersler arasında yer alabilmesi için tüm ortaöğretim kurumlarında öğrencilerin seçmeli ders tercihlerinin yeniden alınması gerekmektedir. Bu konularda sayıları az da olsa bazı okul yönetimlerinin hâlâ keyfî tutumlarını sürdürdüğü bilgisi derneğimize ulaşmaktadır. MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün, İl ve İlçe Millî Eğitim müdürlüklerinin, okul yöneticilerinin yeni kararın nesnel biçimde uygulanabilmesi için duyarlı davranmasını bekliyoruz. Değerli öğretmen arkadaşlarımızı ve velilerimizi çocuklarımızın, gençlerimizin güzel sanatlar eğitimi ve beden eğitimi derslerini okuyabilme haklarını daha kararlı biçimde savunmaya çağırıyoruz.

Millî Eğitim Bakanlığının müzik, resim, beden eğitimi öğretmenlerinin, öğrencilerin, velilerin tepkisini dikkate alarak önceki karar üzerinde kısmen düzeltme yapması olumlu bir adımdır ancak sorunları çözmemiştir:

● Müzik, resim ve beden eğitimi derslerinin her biri (birbirinin seçeneği olarak değil, gerçek anlamıyla) genel ortaöğretim kurumlarımızda okutulan ortak dersler arasında yer almalıdır.

● Okullar müzik odalarıyla, resim atölyeleriyle, spor alanları ve salonlarıyla; ders araç geçleriyle donatılmalı, her okula en az bir müzik, resim ve beden eğitimi dal öğretmenini yetiştirecek ve atayabilecek koşullar adım adım oluşturulmalıdır.”

● Öğretim programları, Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda çağın ve ulusumuzun gereksinimleri dikkate alınarak yetkin uzmanların, alanlardaki eğitimcilerin ve kitle örgütlerinin katılımlarıyla yeniden düzenlenmelidir.

*“Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgelerinin Açıklamalar Bölümünde Değişiklik Yapılaması İle İlgili Duyuru”ya, MEB Talim ve Terbiye Kurulunun http://ttkb.meb.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir.

**MEB Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin 10. Maddesinde “(Değişik yedinci fıkra: 19.10.2005/25971 RG) Okulda alan açılamaması veya bir alana yönelen öğrenci sayısının 8'den az olması durumunda il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce önlem alınarak kayıtları okullarında kalmak kaydıyla öğrencilerin alan açılan okullarda öğrenim görmeleri sağlanır. Bu uygulamanın mümkün olmaması durumunda ise sayıya bakılmaksızın istenilen alan açılır veya öğrenciler istedikleri alanlardan birine yönlendirilir.” hükmü yer almaktadır.