İstanbul-Müzik Öğrt. Semp. Sonuç Bildirgesi

Doğrudan müzikle ilgili olan konulara yer veriniz.
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

İstanbul-Müzik Öğrt. Semp. Sonuç Bildirgesi

Mesaj gönderen Admin »

I. İSTANBUL MÜZİK ÖĞRETMENLERİ SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ

05-07 Eylül 2005 tarihlerinde Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde olağanüstü bir başarıyla gerçekleştirilen I. İstanbul Müzik Öğretmenleri Sempozyumu sonunda aşağıdaki konularda genel bir görüş birliğine varılmış ve bunların ilgili kurum, kuruluş ve kişilerin bilgi, ilgi ve değerlendirmelerine sunulmasında ve kendileriyle paylaşılmasında yarar görülmüştür:

1. I. İstanbul Müzik Öğretmenleri Sempozyumu’nun, özellikle İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğünün onayı, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün ev sahipliği ve Kadıköy Belediyesi Sağlık ve Sosyal Dayanışma Vakfı (KASDAV) Başkanlığının güçlü desteğiyle gerçekleşmiş olması müzik eğitimcileri tarafından övgüyle, takdirle ve şükranla karşılanmaktadır.

2. Sempozyum, her biri müzik öğretmenliği göreviyle doğrudan ilişkili sekiz ana konunun ayrıntılı biçimde ele alındığı, kuram-uygulama bütünlüklü çalışmalar üzerinde yoğunlaşan, her bakımdan etkili, verimli ve yararlı, öncü bir etkinlik olarak değerlendirilmektedir.

3. Müzik eğitimi, okulöncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında verilen temel, genel ve meslekî eğitimin ayrılmaz bir parçası, vazgeçilmez bir öğesidir. Bu bakımdan, söz konusu eğitim-öğretim kurumlarında müzik eğitimine gereken ölçüde yer, önem ve değer verilmelidir.

4. Müzik öğretmeni genel müzik eğitiminin en temel öğelerinin başında gelir. Bu bakımdan, okulöncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında her yaş grubunda ve her sınıfta yer alan Müzik Etkinlikleri ve Müzik Dersleri kesinlikle müzik öğretmenleri tarafından verilmeli, yürütülmelidir.

5. Müzik öğretmenleri okulöncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında kendilerinden beklenen görevlerin özelliklerine uygun olarak yetiştirilmeli, atanmalı ve çalıştırılmalıdır.

6. Her okulda en az bir kadrolu Müzik Öğretmeni bulunmalıdır ilkesine tam uyulmalı, ilgili yasal, yönetmeliksel ve yönergesel düzenlemeler bu temel ilkeye tam uygun biçimde yapılmalıdır.

7. Müzik öğretmenlerinin ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki görevlerini tam yapabilmeleri ve programları tam uygulayabilmeleri için genel müzik eğitimi amaçlı Müzik Dersleri tüm sınıflarda haftada en az ikişer saat olmalıdır.

8. Müzik öğretmenleri, hizmetöncesi ve hizmetiçi eğitim yoluyla müzik teknolojisini eğitim-öğretim görevlerinde daha etkili ve verimli bir biçimde kullanabilir duruma getirilmelidir.

9. Müzik öğretmenlerinin, müzik eğitiminde geçerli çağdaş anlayış ve yaklaşımlar ile çağdaş yöntem ve teknikler konusunda kuram-uygulama bütünlüğü taşıyan ve çeşitli seçeneklere açılım getiren bilgi ve becerilerle yeterince donanık duruma gelmeleri sağlanmalıdır.

10. Müzik öğretmenlerinin çocukların ve gençlerin kişilik ve müzik yeteneklerini daha sağlıklı biçimlendirme ve geliştirme çabalarına her zaman yeterli destek ve anlamlı katkılarda bulunulmalıdır.

11. Müzik öğretmenlerinin müziğin iyileştirim veya sağaltım işlevlerinin bilincinde olarak söz konusu işlevler doğrultulu donanım, birikim ve deneyimlerinden etkili olarak yararlanılabilmelidir.

12. Müzik öğretmenleri verdikleri müzik eğitiminde geleneksel Türk müziği ile çağdaş Türk müziğini birbiriyle bağdaşık ve dengeli bir bütün halinde daha etkili ve verimli bir biçimde işlemelidir.

13. Müzik öğretmenlerinin mesleğin gerektirdiği kurumsal ve etik değerlere sahip çıkma davranışları tüm ilgililerce her zaman anlayışla karşılanmalı ve yeterince özendirilmelidir.

14. Müzik öğretmenlerinin mesleksel örgütlenmeleri ve örgütlü etkinlikleri, bireysel girişim ve çalışmalara da olanak sağlayıcı biçimde çok daha etkin ve yaygın olmalıdır.

Alp ÖZEREN- Sempozyum Genel Koordinatörü
Refik SAYDAM- MÜZED Genel Başkanı
Prof. Dr. Yücel ELMAS- Sempozyum Eşbaşkanı
Prof. Dr. Ali UÇAN- Sempozyum Eşbaşkan
barok

Mesaj gönderen barok »

hocam mrb sempozyum bildirileri basıldı mı? ben katılamamıştım nasıl, nereden bulabilirim ? İncelemek isterim. maillerine yazdım ama cevap gelmedi.
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Admin »

barok yazdı:hocam mrb sempozyum bildirileri basıldı mı? ben katılamamıştım nasıl, nereden bulabilirim ? İncelemek isterim. maillerine yazdım ama cevap gelmedi.
Yukarıdaki metni, yayınlanmak üzere Alp Özeren gönderdi. Bildirilerin basıldığını sanmıyorum ancak yine de Özeren'in kendisine sorabilirsiniz.
E-mail adresi: alpozeren@mynet.com