Cihat Aşkın

Doğrudan müzikle ilgili olan konulara yer veriniz.
Kullanıcı avatarı
Semra Fayez

Cihat Aşkın

Mesaj gönderen Semra Fayez »

En son Semra Fayez tarafından 22 Ara Prş, 19:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
FAYEZ
Kullanıcı avatarı
Semra Fayez

Cihat Aşkın ve Öğrencileri Konser Turnesi...

Mesaj gönderen Semra Fayez »

Genç yeteneklerle yeni bir eğitim anlayışı

Cihat Aşkın’ın “Türkiye’de gerçekleştirilen en idealist keman eğitim projesi” olarak nitelediği CAKA, öğrencilerin kabiliyetlerine göre hazırlanmış özel bir eğitim projesi.

Keman sanatçısı Cihat Aşkın'ın yarattığı ‘Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları' (CAKA) projesi, Türkiye çapında yetenekli çocuklara özel bir program ile keman eğitimi verecek ve çeşitli illerdeki konserlerde küçük kemancıları dinleyicilerle buluşturacak.

Cihat Aşkın'ın "Türkiye'de gerçekleştirilen en idealist keman eğitim projesi" olarak nitelediği CAKA, öğrencilerin kabiliyetlerine göre hazırlanmış özel bir eğitim projesi.

CAKA projesinde eğitim görmüş ve belirli düzeye erişmiş 28 CAKA öğrencisi, öğretmenleri ile birlikte 29 Kasım'da İstanbul'da başlayan ve Mayıs sonuna kadar sürecek Turkish Bank konser turnesinde, 7 ildeki 8 konserde klasik müzik dinleyicileri ile buluşacak.

Turkish Bank CAKA Konserleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Bursa, Mersin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden seçilmiş yetenekli çocuklar ile, bu illerde gerçekleşecek.

ULUSAL VE ULUSLARARASI PLATFORMDA KEMAN VİRTÜÖZLERİ

Gelişerek ve yaygınlaşarak, diğer illeri de kapsaması hedeflenen projenin amacı ulusal ve uluslararası platformda perfomans gösterecek keman virtüözleri yetiştirmek.

Dünyaca ünlü keman sanatçımız Cihat Aşkın liderliğinde sürdürülen ve 60 çocuğun eğitim aldığı CAKA projesinde, genel olarak "başlangıç", "orta" ve "ileri" düzeylerde üç ana seviyeye ayrılan öğrenciler, bu seviyeler içinde de ayrılıp, kur sistemi ile birbirinin üzerine kurulu teknik ve yorum aşamalarından geçiyor.

YALNIZCA KÜÇÜK KEMANCILARI DEĞİL, ÖĞRETMENLERİNİ DE ...

Sadece öğrenci odaklı olmayan, bu projede, keman eğitimi verilen okul veya konservatuarlar bünyesinde öğrenciler ile gerçekleştirilen çalışmaların yanısıra, keman öğretmenlerini de bilinçlendiren, yeni keman öğrenim teknikleri hakkında eğitim toplantıları veriliyor.

Öğrenciler, kendi keman öğretmenleri ile çalışmalarını sürdürürken, belirli periyodlarla İstanbul'a gelerek veya Cihat Aşkın'ın ziyareti ile farklı şehirlerde toplu eğitime katılıyorlar.

1999 yılında Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda pilot olarak başlanan projeye daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı, İTÜ İspirtohane Sürekli Merkezi, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı ile Cihat Aşkın'ın yurtiçine yaptığı gezilerde tanıştığı ve çalıştığı keman öğrencileri katıldı.

Turkish Bank CAKA konserlerinde, eğitimlerinde belli seviyeye gelmiş küçük kemancılar ilk kez Türkiye çapındaki bir turnede sahne alacaklar.

AMAÇ, TÜRKİYE'DE YENİ BİR EĞİTİM SİSTEMİ YARATMAK
Türkiye çapındaki yetenekli gençleri sanat dünyasına kazandırmayı amaçlayan proje ile ilgili olarak Cihat Aşkın, "Bu proje ile birlikte Türkiye'de yeni bir eğitim sistemi yaratmak amacı güdülmektedir. Bu yeni eğitim sistemi skolastik zihniyetten uzak, yaratıcı ve üretici, yerel kültür ve özelliklerine sahip çıkarak saygı gösteren, öğrencinin yeteneğini geliştiren ve onun yeteneği ölçüsünde çalışmalar yaparak bireysel olarak ilerleten, üniforma kalıpların her bünyeye uymayacağını ifade ederek, her yeteneğe saygı gösterilmesini savunan ve her yeteneğin kendine göre gelişeceğini savunan bir projedir" diyor.

PROJENİN ARKASINDAKİ EN BÜYÜK GÜÇ

Genç yetenekleri desteklemeyi, genç kemancılara vizyon kazandırmayı ve klasik müziğin yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı amaçlayan Turkish Bank, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Türk Bankası adı altında uzun yıllardır Kültür Sanat yarışmaları, yayınları ve TV programları ile sürdürdüğü faaliyetlerini, Türkiye'de Turkish Bank Sanat Etkinlikleri çerçevesinde CAKA projesi ile başlattı.

KONSER PROGRAMI

29 Kasım 2005 İstanbul
30 Kasım 2005 İzmir
1 Aralık 2005 Denizli
18 Nisan 2006 Mersin
20 Nisan 2006 Bursa
22 Nisan 2006 Ankara- Bilkent Üniversitesi
30 Mayıs 2006 İstanbul - Kadıköy Halk Eğitim Merkezi
31 Mayıs 2006 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti - Bella Pais
FAYEZ