Öğretmen Liselerinde Müzik Dersi Kalkmış!!!

Doğrudan müzikle ilgili olan konulara yer veriniz.
mahiye

Öğretmen Liselerinde Müzik Dersi Kalkmış!!!

Mesaj gönderen mahiye »

26.1.2006

Arkadaşlar, MUZED başkanı Refik bey,

Anadolu öğretmen Meslek Lisesinde okumakta olan bir kızımızla tatilde karşılaştım. Müzik dersi seçmeli ders olmuş ve bilgisayar dersini herkese seçtirmişler, okullarında resim müzik dersi alan öğrenci yokmuş.
Sormaya unuttum ya, sanırım beden eğitimi de bu durumda.

Bu konuda sizin bir bilginiz var mı, veya yapılmış bir itiraz davası var mı?

Öğretmen adayları hiç müzik eğitimi almadan nasıl öğretmen olurlar? Gözü açık uyutuluyoruz...

Ayrıca:
Kafamdaki bir konuyu zihin cimnastiği olsun diye öbekteki arkadaşlarla paylaşmak istiyorum.
Ülkemizin bir tanıtma fonu var. Bizi batılılar yeteri kadar tanımıyor diye kurulan, sanırım devlet bakanlıklarından birine bağlı da bir müsteşarlığı var.

Duyduğuma göre, bizi tanıtsın diye New York Yahudi lobisine para vermişiz, bizi onlar tanıtıyorlarmış, bizim adımıza lobicilik yapıyorlarmış yani.

Peki, hangi etkinlikleri düzenlemiş, ne yapmışlar tanıtım faaliyeti olarak? Bilinen bir tanesi New York'daki Türk Yürüyüşüdür. Herkes bilir New York Yahudi lobisinin finanse ettiğini. Yani finanse ettiğini herkes bilir de parasını Türkiye'nin verdiğini herkes bilmez.
Başka yok mu?

1. Fazıl Say'ın kendi itiraflarıyla New York piyano birinciliği organizasyonu. "Önce Paris Yahudi lobisi bana seni Türkiye'nin tanıtımında kullanalım dediler, ben de kabul ettim. Paris'te en iyi Saint Saens Çalan Yabancı Piyanist ödülünü verdiler bana, sonra New York dünya birinciliği..." (Ne Fransa'da ne de ABD' de bu başlıklar altında yapılan bir piyano yarışması yoktur!!!)

2.Erovizyon birinciliği. Buna bestenin sözlerini özel hazırlatmışlar, klipteki hamamlı göbekli Türk imajını da, bir hayli para harcanmış belli.

3.Avrupa basket şampiyona maçları için "12 dev adam" müziği. Basketbolde takım kaç kişiyle oluşur? Bu müzikte neden 12 dev adam deniyor, bir bakar mısınız? Neyin reklamıydı, 12 havarisi kimin var, AB'nin yıldızları da bunlar olmasın?

4.......
Sizin aklınıza gelenleri de ekleyin lütfen.
mahiye

Bir düzeltme geldi

Mesaj gönderen mahiye »

Mehmet Okonşar'dan aldığım yanıtta bir düzeltme vardır, buraya ekliyorum.

İyi günler Mahiye Hanım, küçük bir düzeltme:
Say'ın kazandığını söylediği şey bir Audition'dur. "Dünya biricinciliği" diye bir şey yoktur. Bu audition "Young Artist Audition"dur. Yerel bir dinletidir.

Sayın Okonşar'a Yanıtım:
Düzeltmeniz için teşekkür ederim Mehmet bey. O nasıl dinleti ise kendisini 7 dakika diğer katılımcıları 40 dakika dinlemişler. Önce çok şaşırmış, sonra 1.olunca demiş ki "Bu jüri beni Paris'ten tanıyordu, onun için demek ki sonuna kadar dinlemediler."
Bu kadar saf itirafları var, ATV deki bir ropörtajında, 2003 Ağustosunda AB görüşmelerinin bir gün öncesinde yayınlanan bir AB reklamıydı. ATV malümunuz, aynı çevrenin kanalı. Ancak bu kadar da kendi açıklarını normal bir şeymiş gibi anlatan birisi olunur.

Benim derdim Türkiye nasıl bitiriliyoru anlatmak, Fazıl olmazdı da başkası olurdu, bunu yapıyor malum lobiler.

Onlara el vermeyenleri de dibe ittiriyorlar. Ankara konservatuarında yönetici bir piyanist var, Almanya'da "PKK bir realitedir" demecini vermeyi reddettiği için başarısız piyanist olarak basında yer aldı, kabul etseydi vaadettikleri salonu doldurma ve manşetten haber edilme gerçekleşecekti.
Şu anda iki müzik kurumu inşaatlarla darmadağın edilmektedir, Ankara Konservatuarı ve Gazi Müzik.

Gazi müzik suç işledi, topladı müzik bölümlerini, adeta nota verdi bakanlığa; "müzik derslerini bizden habersiz kaldıramazsınız". Yani otoriteleri sarsıldı efendilerin, şimdi cezasını ödetiyorlar.

Neyse ki dünya Latin Amerika'dan bir soluk alma boşluğu açtı kendine, umarım temiz hava buralara da ulaşır.
Esenlikler.
Mahiye Morgül.