İstanbul-Marmara Ünv. Özel Yetenek Sınavları

Sınav duyurularına ve sınavlarla ilgili her türlü bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
nuurrr
Mesajlar: 10
Kayıt: 20 Tem Cum, 13:24
Konum: hatay

İstanbul-Marmara Ünv. Özel Yetenek Sınavları

Mesaj gönderen nuurrr » 21 Tem Cmt, 13:53

T.C.
MARMARA ÜNİVERSİTESİ
ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ DEKANLIĞI
YETENEK SEÇME SINAVI İLE İLGİLİ BİLGİLER

Fakültemizin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi ve Müzik Eğitimi Anabilim Dallarına 2007-2008 ders yılı için Yetenek sınavıyla öğrenci alınacaktır.

Başvuru Şartları:

1- Eğitim Programlarına başvurabilmek için 2007 ÖSYS girmeleri zorunludur.

2- Başvurular 20 Ağustos 2007 tarihinden 24 Ağustos 2007 tarihine kadar, dilekçe ve ekleriyle adayın kendisi veya yakını tarafından yapılabileceği gibi en geç 24 Ağustos 2007 tarihinde Fakültede olacak şekilde posta ile de gönderilebilir. Ancak posta ile müracaat edenlerin sınavdan bir gün önce sınava giriş belgesi almaları zorunludur.

3- a- Liseler, meslek liseleri, öğretmen liseleri ve güzel sanatlar liselerinin El Sanatları, Tasarım ve Teknolojisi, Grafik, Grafik Tasarım, Seramik, Sanat, Müzik, Sanat (Müzik), Resim, Sanat (Resim) alan/kol/bölümlerinden mezun olan adaylardan, aynı alanlardaki eğitim programlarına başvuracakların 2007-ÖSS’de 160.000 ve daha fazla ÖSS puanı alması,

b-Yukarıda (a) maddesinde sözü edilen alan/kol/bölümler dışındaki bir alan/ kol/bölümden başvuracak adayların 2007-ÖSS puan türlerinin en az birinden 185.000 ve daha fazla ÖSS puanı alması gerekmektedir.

c- Yabancı Uyruklu Öğrenci Kontenjanına müracaat edecek adayların 2006 veya 2007 YÖS sonucu ile başvurmaları, bu sınavın Temel Öğrenme Becerileri Testinden en az 40 standart puan alması zorunludur.

4- Başvuru için gerekli belgeler:

a- Fakülte Dekanlığı’na istediği Anabilim Dalını belirten dilekçe.
b- ÖSYS Sınav Sonuç Belgesi’nin fotokopisi.
c- Nüfus Cüzdanının fotokopisi.
d- Lise diplomasının ön ve arka yüzü fotokopisi veya mezuniyet belgesi.
e- Banka dekontu (sınav ücreti 150YTL(yüzelliyenitürklirası) Ziraat Bankası Çemenzar Şubesi Hes.no: 247-0943-5001)

5- Her iki Anabilim Dalına başvuracak adayların belgelerini, her Anabilim Dalı için ayrı ayrı düzenleyerek başvurmaları gerekir.

6- Sınav Tarihleri:

Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı : 10-13 Eylül 2007
Müzik Eğitimi Anabilim Dalı : 06-14 Eylül 2007

7- Kesin Kayıt Tarihi: 20-21 Eylül 2007

8- Kesin kayıt sonunda dolmayan kontenjanlara yedek listeden öğrenci alımı yapılacaktır. Yedek öğrenci kayıtları 24 Eylül-10 Ekim 2007 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu tarihten sonra kayıt yapılmayacaktır. Yedek öğrenciler belirtilen tarihler arasında Fakültede asılacak yedek listeden sıralarını takip etmek zorundadır. Sırası geçen öğrenciler kayıt hakkından yararlanamayacaklardır.

Sınav aşamalarının gün ve saatleri ilgili bölümlerce ayrıca duyurulacaktır.
Ayrıntılı Bilgi için Başvuru Adresi:
Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanlığı
81040 Fikirtepe-Kadıköy/İSTANBUL
Tel: (0 216) 330 73 49-345 90 90 (91-92), 345 47 05 (06-07)

Resim-İş Eğitimi Dahili : 128, 179
Müzik Eğitimi Dahili : 187, 248

Kullanıcı avatarı
E.KAPUSUZ
Mesajlar: 95
Kayıt: 25 Haz Pzr, 18:56
Konum: Ankara

Mesaj gönderen E.KAPUSUZ » 22 Tem Pzr, 14:37

bu bilginin kaynağı var mı?
ERDEM KAPUSUZ

Kullanıcı avatarı
nuurrr
Mesajlar: 10
Kayıt: 20 Tem Cum, 13:24
Konum: hatay

Mesaj gönderen nuurrr » 22 Tem Pzr, 16:37

atatürk eğitim fakültesi duyuruları

Kullanıcı avatarı
nuurrr
Mesajlar: 10
Kayıt: 20 Tem Cum, 13:24
Konum: hatay

Mesaj gönderen nuurrr » 23 Tem Pzt, 22:02


uslubahar
Mesajlar: 3
Kayıt: 26 Tem Prş, 14:11
Konum: bursa

Mesaj gönderen uslubahar » 27 Tem Cum, 10:36

kaç kişi alınıo muzik öğretmenliğine
müzik, iki alem arsında bir ruya gibidir.....

Kullanıcı avatarı
nuurrr
Mesajlar: 10
Kayıt: 20 Tem Cum, 13:24
Konum: hatay

Mesaj gönderen nuurrr » 27 Tem Cum, 20:38

50

Kullanıcı avatarı
E.KAPUSUZ
Mesajlar: 95
Kayıt: 25 Haz Pzr, 18:56
Konum: Ankara

gecen yil sinavin gidisati ve puanlamalar soyleydi

Mesaj gönderen E.KAPUSUZ » 03 Ağu Cum, 21:32

Sınav İçin Gerekli Belge ve Malzemeler

Ön kayıt yaptıran adaylar, ilan edilen tarih ve saatlerde seçtikleri programın sınavına girebilmek için ;

1. Ön kayıtta verilen Sınava Giriş Belgesi,

2. Özel Kimlik Belgesi (Fotoğraflı nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi),

3. Kalem, silgi ve kalemtıraş gibi gerekli malzemeleri yanlarında bulundur­malıdırlar.

4. Adaylar, piyano dışında kullanacağı her türlü çalgı, nota vb. araç gereçlerini kendileri getirmek zorundadır.Sınav Kuralları ve Uygulama

1. Ön kayıt yaptıran adaylar, seçtikleri programın sınavına ilan edilen gün ve saatte girmek zorundadır.

2. Sınava giriş belgeleri eksik olan adaylar sınava alınmazlar.

3. Dikte, Genel Kültür ve Temel Müzik Bilgileri Sınavı toplu halde yapıldığı için geç kalan aday sınava alınmaz.

4. Dikte, Genel Kültür ve Temel Müzik Bilgileri sınavı için “dizekli kağıtlar ve test soruları kağıtları” önceden hazırlanmış olup, adaylara sınav sıra­sında dağıtılacaktır.

5. Adaylar adı, soyadı ve aday numaralarını sınavın başlangıcında tükenmez/dolma kalemle sınav kağıdının kimlik kısmına yazar ve imzalar.

6. Yazılı sınavında; adaylara sorulacak soru zarfının seçimi sınava giren adaylardan herhangi biri tarafından yapılır. Sözlü sınavında ise her aday, kendine sorulacak soru demetini, kura yoluyla, kendisi belirler. Aday hangi numarayı çekmişse o soru demetindeki sorular kendisine sorulur.

7. Sınav kağıtlarında sınavda istenen objelerin dışında yazılacak her türlü yazı, rakam ve yapılacak işaretler ya da çizimler sınav kağıdını geçersiz kılar.

8. Dikte sınavında, sınav başladığı andan itibaren sınavın bitimine kadar hiç kimse sınav salonuna giremez ve sınav salonunu terk edemez.

Yukarıda belirtilen sınav kurallarına veya gözetmenlerin uyarılarına uymayan adaylar, görevliler tarafından sınav salonundan çıkartılıp, aday kartları alınır. Bu durumda aday, o döneme ilişkin tüm sınav haklarını kaybeder.

Önemli Uyarı : Adaylar cep telefonu, ses kayıt vb. cihazlarını sınav sırasında yanlarında bulundurmayacaklardır.Giriş Sınavının Uygulanması

11 - 19 Eylül 2006 tarihleri arasında aşağıda açıklandığı gibi yapılacaktır.

Giriş Sınavı seçme niteliğinde olup, tek aşamalı olarak yapılacaktır. Bu sınavda adayların Müziksel işitme okuma yazma, Şarkı söyleme ve Çalgı çalma becerileri ve düzeyleri ölçülerek değerlendirilecektir.

Seçme niteliğindeki bu sınavın şekli, ağırlıklı puanları ve sınav içerisindeki müziksel alanların ölçütleri aşağıdaki gibidir.Adayların Sınava Alınması

2006-2007 Giriş Sınavı 11 - 19 Eylül 2006 tarihleri arasında yapılacaktır. Her aday, ön kayıt sırasında kendisine verilen sınava giriş belgesindeki gün ve saatte sınava girmek zorundadır. Sınavlar önceden planlandığı şekilde yazılı, sözlü ve uygulamalı olarak yapılacaktır.

Sınavlar her gün sabah saat 09.00’da Müziksel yazma (dikte) sınavı ile başlayacaktır. Adaylar bu sınava gruplar halinde alınacaktır. Bu nedenle, adayların sabah saat 08.30’da sınavın yapılacağı salonun önünde hazır bulunmaları gerekmektedir. Sınavın bu bölümüne girmeyen adaylar, sınavın diğer basamaklarına alınmayacaktır.

Müziksel yazma ile Genel kültür ve temel müzik bilgileri test sınavına giren her aday, saat 10.30’dan itibaren sınavın diğer basamaklarına aday sırasına göre çağrılır. Adaylar, sınavın bu bölümünü tek komisyon önünde müziksel işitme okuma, şarkı söyleme ve çalgı çalma becerilerini sergileyerek tamamlarlar.Sınav Şekli ve Sınav Komisyonunun Alanlara Göre
Göz Önünde Bulun­duracağı Ölçütler ve Alanların Puan Ağırlıkları

A. Müziksel İşitme Okuma Yazma Alanı : (100 puan)

Bu alanda adaylar, aşağıda belirtilen ölçütler doğrultusunda değerlendirilirler. Sınav yazılı, sözlü ve uygulamalı olarak yapılır.

1. Müziksel Yazma (Dikte) : (20 puan)

Bu sınavda adaylardan, piyano ile çalınacak 4’er ölçülük 2 ayrı ezgiyi; ölçü, nota ve süreleriyle dizek üzerine yazmaları istenir.

Not: a) Dikteler basit ölçüler içinde (2/4, 3/4, 4/4’lük ölçülerde) olacaktır.

b) Dikteler kalın La sesi ile ince Mi sesi arasındaki seslerden oluşacaktır.

c) Dikteler Do majör, La minör, Sol majör ve Fa majör tonlarında olacaktır.2. Genel Kültür ve Temel Müzik Bilgileri Testi : (10 puan)

Bu sınav, adayların Genel Kültür ve Temel Müzik Bilgilerinin ölçüldüğü (40 soruluk çoktan seçmeli) test biçiminde bir sınavdır.

Not : Bu sınavda genel kültüre, güncel olaylara, sanata ve program konularına ilişkin çoktan seçmeli sorulara yer verilmiştir.

3. Müziksel İşitme ve Okuma : (70 puan)

Bu sınavda adayın, işitme ve okumaya yönelik özellikleri ve becerileri ölçülür. Adaydan kendisine yöneltilecek ritim, ezgi, çok ses işitme sorularını elini ve sesini kullanarak yinelemesi; ve “La” sesinden sonra piyanodan çalınacak sesleri tanıması, adı verilen notaları doğru olarak seslendirmesi istenir. Aday, son olarak ta, komisyon tarafından önceden hazırlanmış kısa ezgilerin ritimsel ve ezgisel deşifresini yapar.

a) Ritimsel işitme : Vurulacak 2 ritim cümlesini, aynı şekilde yinelemesi; ( 2 + 4 = 6 puan)

b) Ezgisel işitme : Piyano ile çalınacak 2 ezgiyi “a” veya “na” hecesiyle yinelemesi; (4 + 6 = 10 puan)

c) Çok ses işitme : Piyanoda çalınacak 4 adet üç ses, 3 adet dört sesi “a” veya “na” hecesiyle seslendirmesi; (8 + 12 = 20 puan)

d) Çift ses işitme ve adlandırma : Adı verilen sesle birlikte, piyano ile çalınacak 6 çift sesi notalarıyla söylemesi; (6 x 2 = 12 puan)

(Doğal ses ile birlikte çalınacak daha ince bir sesi adıyla seslendirme.)

e) Ritimsel okuma : Basit ölçülerde yazılmış bir müzik cümlesini, konuşma tonunda nota adları ile okuması; (10 puan)

f ) Ezgisel okuma : Basit ölçülerde yazılmış bir müzik cümlesini, ezgisel olarak nota adları ile seslendirmesi istenir. (Okuma parçası; Do majör, La minör, Sol majör ve Fa majör tonlarında olacaktır.) (12 puan)Not : (*) Çift ses işitme ve adlandırmada; doğal seslerin yanı sıra Fa#, Sol# ve Sib sesleri de yer alacaktır.

(**) Adaylardan, sınavda ritimsel ve ezgisel okuma parçalarını “el vuruşu” yaparak seslendirmeleri istenecektir.

(***) Bu alanın baraj puanı % 60'tır. 100 üzerinden 60 puanın altında kalan adaylar elenmiş sayılacaktır.

B. Ses Eğitimi Alanı : (100 puan)

Bu sınavda adayın, sesini kullanmaya yönelik özellikleri ve becerileri ölçülür.

Adaylar, kendi hazırladıkları bir şarkıyı (okul şarkısı, marş, halk türküsü vs.) seslendirir. Gerektiğinde adaydan başka bir şarkıyı da seslendirmesi istenebilir. Adayın, hazırladığı parçayı müzikal bir biçimde doğru ve ton içinde söylemesi, ses gürlüğü, genişliği, tınısı,sesin gelişmeye elverişli oluşu değerlendirmeye esas alınır. Seslendirme sırasında puanlama aşağıdaki ölçütlere göre yapılacaktır.

a) Sağlıklı sese sahip olma, (30 puan)

b) Doğru ve temiz söyleme, (20 puan)

c) Müziksel yorumlama, (20 puan)

d) Sesin tınısı, gürlüğü ve genişliği, (15 puan)

e) Konuşma ve şarkı söylemede anlaşılırlık (boğumlama), (15 puan)

C. Çalgı Eğitimi Alanı: (100 puan)

Bu sınavda adayın, çalgı çalmaya yönelik özellikleri ve becerileri ölçülür.

Adaylar Piyano, Keman, Viyola, Viyolonsel, Gitar, Flüt, Blok-flüt, Mandolin, Halk çalgıları vb. çalgılardan biriyle kendi hazırladıkları bir parçayı çalacaklardır. Adayın, hazırladığı parçayı doğru ve müzikal olarak çalması, çaldığı çalgının tekniklerini kullanmadaki başarısı değerlendirmeye esas alınır. Seslendirme sırasında puanlama aşağıdaki ölçütlere göre yapılacaktır.

a) Doğru tutuş/duruş/oturuş, (10 puan)

b) Genel çalgı tekniklerini kullanmadaki başarısı (teknik düzey), (15 puan)

c) Doğru ve temiz çalma, (25 puan)

d) Müziksel yorumlama, (15 puan)

e) Eserin düzeyi, (25 puan)

f ) Eseri temposunda çalma, (10 puan)

Giriş sınavı puanının 3 alana göre dağılımı:

MİOY Ses Eğit. Çalgı Eğit.

Puanı Puanı Puanı Toplam

Puanlar % 50 % 25 % 25 % 100Değerlendirme ve Sınav Sonuçlarının İlanı

Giriş Sınavı Puanları* her adayın yukarıda belirtilen üç alandan aldıkları puanların yüzdeleri alınıp, bu yüzdelerin toplanmasıyla elde edilecektir sonra yerleştirmeye esas olan puanları aşağıdaki formüller kullanılarak hesaplanacak ve sıralama buna göre ilan edilecektir.

* Giriş Sınavı Puanları hesaplama sırasında özel yetenek sınavı puanı (ÖYSP) olarak ifade edilecektir.

Yerleştirmeye Esas Olan Puan:

Yerleştirme puanlarının hesaplanması aşağıdaki biçimde olacaktır.

1. a) ÖYSP Standart Puanı (ÖYSP-SP)

b) Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) (Üç puan türünden en yükseği)

c) 2006 ÖSS puanı (ÖSS-P) (Dört puan türünden en yükseği) puanlarının belli ağırlıklarla toplanmasından elde edilecektir.

2. Özel Yetenek Sınavı Puanının (ÖYSP) ağırlıklandırmaya girebilmesi için bu puanların standart puanlara çevrilmesi gerekir. ÖYSP’lerin standart puana çevrilmesi için önce ÖYSP dağılımının ortalaması ve standart sapması hesaplanacaktır. Bu hesaplamada aşağıdaki formüller kullanılacaktır.ÖYSP’lerin Toplamı

Ortalama = ————————————

Aday SayısıStandart Sapma = —————————————————————ÖYSP dağılımının ortalaması ve standart sapması bulunduktan sonra her aday için ÖYSP standart puanı hesaplanacaktır. Bu hesaplamada aşağıdaki formül kullanılacaktır.

ÖYSP Standart Adayın ÖYSP puanı - ÖYSP Puan Dağılımının Ort.

Puanı = 10 x (————————————————————) + 50

(ÖYSP-SP) ÖYSP Puan Dağılımının Standart SapmasıBu durumda her adayın bir ÖYSP Standart Puanı (ÖYSP-SP) olacaktır. ÖYSP-SP dağılımının ortalaması 50, standart sapması 10’dur.

3. Yerleştirmeye esas olacak olan puan (Yerleştirme Puanı = YP) aşağıdaki formüller kullanılarak hesaplanacaktır.

a) Aday aynı alandan geliyorsa (Örneğin, Müzik Öğretmenliği programı için aday Güzel Sanatlar Lisesi’nin Müzik alanından geliyorsa),

YP = (1 x ÖYSP-SP) + (0.52 x AOBP) + (0.36 ÖSS-P)

b) Aday diğer alanlardan geliyorsa (Örneğin, Müzik Öğretmenliği programı için aday genel lisenin Sosyal Bilimler alanından geliyorsa).

YP = (1 x ÖYS-SP) + (0,16 x AOBP) + (0,47 x ÖSS-P)

4. 2005-ÖSYS’de, ÖSS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların ağırlıklı ortaöğretim puanları ile ilgili katsayıları yarıya düşürülecektir. Bu kural Açıköğretimin kontenjanlı programları için de uygulanacaktır. Sınavsız geçiş ile meslek yüksek okulları veya Açıköğretimin kontenjansız programlarına 2005-ÖSYS’de yerleştirilen adaylara bu kural uygulanmayacaktır.

5. Adaylar YP puanlarına göre en yüksek puandan başlamak üzere sıraya konacak ve kontenjan sayısı kadar aday sınavı kazanmış olacaktır.

6. Sınav sonucunda 50 asil, 50 yedek olmak üzere, 100 kişilik öğrenci aday listesi ilan edilir. Kesin kayıtlar, üniversitenin ilan ettiği tarihten itibaren, önce asil listedeki öğrenciler, kontenjan dolmadığı takdirde yedek listeden sırayla öğrenci alınarak yapılır.

Başarılı olup da, süresi içerisinde kayıt yaptırmayan asil listedeki adayların yerine, puan sıralamasına göre ilan edilecek yedek listeden yerleştirme yapılacaktır.

7. Giriş Sınavı Sonuçları 21 Eylül 2006 Perşembe günü M.Ü. Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanlığı’nca Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümünde ve İnternet yoluyla ilan edilecektir. Ayrıca; posta ile adreslere duyuru yapılmayacaktır. Yedek listedeki adayların özellikle asılan yedek listelerini ve kontenjanın dolmaması halinde yapılacak olan kayıtlarda durumlarını bizzat takip etmeleri kendi menfaatleri açısından son derece önemlidir.Not : Sınav sonuçları telefonla sorulmamalıdır, yanıt verilmeyecektir. Adayların bizzat kendileri bölüme gelerek listelere veya Üniversite Web sayfasına bakmaları gerekmektedir. http://aef.marmara.edu.tr
ERDEM KAPUSUZ

Kullanıcı avatarı
E.KAPUSUZ
Mesajlar: 95
Kayıt: 25 Haz Pzr, 18:56
Konum: Ankara

Mesaj gönderen E.KAPUSUZ » 03 Ağu Cum, 21:34

YUKARIDAKI BASLIKTA BELIRRTIM BU 2006-2007 OGRETIM YILINDA BOYLE OLDU FAZLA BIRSEY DEGISECEGINI SANMIYORUM AMA DURUM BUDUR/ :twisted:
ERDEM KAPUSUZ

Kullanıcı avatarı
fatihermete
Mesajlar: 25
Kayıt: 22 Tem Cmt, 20:45
Konum: istanbul

Mesaj gönderen fatihermete » 17 Ağu Cum, 23:26

Arkadaşlar, duyuruda banka dekonundan bahsedilmiyor ve sanırım artık Marmara üniversitesi sınav harcı almıyor. Bu belki sınav içinde fazla önemli olmayan bir ayrıntı fakat Marmara Üniversitesi sınav sistemi hakkında her zaman doğru hamleler, sistemin dışına çıkmadan sürekli reformlar yapıyor. Bu konuda diğer Okullarımızında Marmara Üniversitesi örnek alması en büyük temennim. Sınava girecek arkadaşlarıma tekrar başarılar.

Kilitli