Elazığ-Fırat Ünv. Devlet Konservatuvarı Özel Yetenek Sınavı

Sınav duyurularına ve sınavlarla ilgili her türlü bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
by_cellist
Mesajlar: 21
Kayıt: 21 Tem Cum, 16:07
Konum: SİVAS-MALATYA

Elazığ-Fırat Ünv. Devlet Konservatuvarı Özel Yetenek Sınavı

Mesaj gönderen by_cellist » 01 Ağu Çrş, 16:22

DEVLET KONSERVATUVARI
2007-2008 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK SINAVI


TEMEL İLKELER VE KURALLAR

1. T.C. Vatandaşı olmak

2. Liseler, Meslek Liseleri, Öğretmen Liseleri, Güzel Sanatlar Liseleri’nin müzik alan / kol / bölümlerinden mezun olan adayların başvuruları 2007 ÖSS puan türlerinin herhangi birinden 160 veya daha fazla ham puan almış olmaları; yukarıda sözü edilen alan / kol / bölümler dışında kalan bölümlerden baş vuracak adayların 2007 ÖSS puan türlerinin herhangi birinden 185 veya daha fazla ham puanı almaları gerekmektedir.

3. Öğrenci seçme ve yerleştirme sistemi (ÖSYS) Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Klavuzu’ nda belirtilen ilke ve kurallar ile uygulanabilecek bütün konular özel Yetenek Sınavı ön kayıt ve kayıt işlemleri içinde geçerlidir.

4. Özel yetenek sınavı iki aşamalı olarak yapılacaktır.

5. Türk Musikisi Temel Bilimler Bölümü’ne 20 öğrenci alınacaktır.

6. 2007 ÖSS ile herhangi bir Yüksek Öğretim programına yerleştirilen veya diğer Üniversitelerin yaptığı özel yetenek sınavlarına katılan adaylar da bu sınava baş vurabilirler.ÖN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER1. Ön kayıt sırasında kendisine verilecek olan ve aday tarafından doldurulması gereken matbu dilekçe.

2. 2007 yılı ÖSS sınav sonuç belgesinin aslı ve bir adet fotokopisi.

3. Resimli Nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi.(Fotoğrafı, tanınmasına engel teşkil eden nüfuz cüzdanları kabul edilmeyecektir.)

4. 2 adet vesikalık fotoğraf (Sakalsız ve başörtüsüz , son altı ay içinde cepheden çekilmiş olmalıdır.)

5. Diploma ve mezuniyet belgesinin aslı ve fotokopisi.

6. Ön kayıt şartlarında sözü edilen müzik alan / kol / bölümlerden mezun olan adayların bu durumları, diploma veya mezuniyet belgelerinde belirtilmemişse, bunları gösteren resimli bir belge.

7. Sınav ücreti olan 125.-YTL yatırıldığına dair makbuz (Fırat Üniversitesi Rektörlüğü’ nün T.C. Ziraat Bankası Elazığ Fırat Şubesi 13548185-5001 no’lu hesap)ÖN KAYIT YERİ VE TARİHİ

Ön Kayıtlar 13.08.2007 - 17.08.2007 tarihleri arasında olup, F.Ü. Kampüsü içinde bulunan Devlet Konservatuvarı binasında yapılacaktır. Eksik belge ve posta ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Ön Kayıt işlemi adayın bir yakını tarafından yaptırılabilir.SINAV YERİ VE TARİHİ

Adaylar sınava Devlet Konservatuvarı binasında gireceklerdir.

Sınavlar 20.08.2007 – 24.08.2007 tarihleri arasında yapılacaktır.SINAVA KATILMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Adaylar Sınava özel kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı,ehliyet veya pasaport) ve sınava giriş kimlik kartı ile katılmak zorundadırlar.SINAV SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ VE YERLEŞTİRME HESAPLANMASI:

Değerlendirme ve hesaplamalar Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Klavuzu’ nda belirtilen şekilde yapılır.SINAV SONUÇLARINA İTİRAZ

Sınavlar sırasında video kaydı yapılacaktır. İtiraz eden adaylar, Konservatuvar Sekreterliği’ne

50.- YTL. yatırarak bir dilekçe ile başvurabilirler.4- TÜRK MUSIKİSİ TEMEL BİLİMLER BÖLÜMÜ ÖZEL YETENEK SINAVI

4.1. Birinci Aşama Sınavı

Piyanodan Tek Ses İşitme: Verilen 10 adet tek ses aday tarafından tekrarlanır. (Adayın ses sahası da değerlendirilir.) (10x2 puan=20 puan)

Piyanodan Ezgi İşitme : Tonal yapıda ikişer motiften oluşmuş 2 adet ezgi aday tarafından tekrarlanır. (2x20 puan=40 puan)

Ritm İşitme : İkişer motiften oluşmuş 2 adet ritm cümlesi aday tarafından tekrarlanır. (2x20 puan=40 puan)

Birinci aşama sınavında 100 üzerinden 50 puan ve daha yukarı puan alanlar ikinci aşama sınavına girmeye hak kazanırlar.Birinci aşama sonuçları Başarılı / Başarısız şeklinde ilan edilir.

4.2. İkinci Aşama Sınavı

Piyanodan Çift Ses İşitme: Aynı anda basılan iki sesi birbirinden ayırma. 2 adet uyumlu ve 2 adet uyumsuz olmak üzere 4 adet çift ses aday tarafından birbirinden ayrılarak seslendirilir. (4x5 puan=20 puan)

Bağlamadan Ezgi İşitme: Komalı sesleri içeren modal yapıda, ikişer motiften oluşmuş 2 adet ezgi aday tarafından tekrarlanır. (2x20 puan=40 puan)

Sesle İcra: Aday hazırladığı eseri seslendirir. (Ses kalitesi= 15 puan, Yorum=10 puan, Seçilen eserin kalitesi=5 puan. Toplam 30 puan)

Enstrümanla icra zorunluluğu yoktur. Aday bir enstrüman icra ediyorsa dinlenir. Jüri uygun görürse artı puan olarak değerlendirebilir.

Mülakat: Adayın Türk Musıkisi hakkındaki düşünceleri ve kendini ifade edebilme kabiliyeti değerlendirilir. (5+5=10 puan)

İkinci aşama sınavında 100 puan üzerinden 70 puan ve daha yukarı puan alanlar ikinci aşamayı kazanıp değerlendirmeye dahil olurlar

Kilitli