İlköğretim Müzik Müfredatları TTK'da hazırlanmadı!

Sadece ilköğretimi ilgilendiren konular.
mahiye

İlköğretim Müzik Müfredatları TTK'da hazırlanmadı!

Mesaj gönderen mahiye »

Mahiye Morgül

Talim ve Terbiye Kurulunun Asli Görevi Sonlandırıldı

Müfredatları Hazırlama Görevi İlköğretim Genel Müdürlüğüne Verildi

2006 Müfredatları MEB İlköğretim Genel Müdürlüğünde Hazırlandı

18 Kasım 2006 tarihinde yapılan MÜZED Toplantısının ana gündemi üyeleri eğitimde son gelişmeler hakkında bilgilendirmeydi. ŞURA toplantısına gözlemci olarak katılan başkan Refik Saydam’ın konuşmasından öğrendiğimize göre 1994 İlköğretim Müzik Müfredatı tümüyle kaldırıldı ve yerine yeni bir müfredat yapıldı, hiç bir akademik kurulda tartışılmadan aynen kabul edildi.

Söz konusu yeni 2006 Müzik Müfredatının hazırlanmasında görev alanlardan iki genç arkadaşımız da salondaydı. Meslekte hemen hiç deneyimleri yoktu. Yeni müfredatın eleştirilmesi üzerine haklı olarak kendilerini savunmaya söz alıp konuştular. Bu konuşmadan öğrendiğimize göre:

1-2006 Müzik Müfredatı ikisi akademisyen 10 kişi tarafından hazırlandı.
İki akademisyenin adları verilmedi, ancak Gazi Müzik bölümünden oldukları biliniyor. Bir öğretim görevlisi arkadaşımız söz alıp, iki akademisyenin mesleki deneyimsizliklerini, bir kere olsun sınıfa girmemiş olduklarını belirtti, bunca birikimli ve hatta 1994 müfredatında çalışmış deneyimli öğretim üyelerinden hiç birimize bu programın hazırlanmasında görev verilmediğini, genç ve deneyimsiz öğretmenlerle bu işi yaptırmanın hazin olduğunu söyledi.

Diğer yandan genç arkadaşlarımızın deneyimsiz olduklarına ben de tanığım; Ankara’ya uzak bir ilçeye tayinleri çıkmış ve şehir merkezinde olmak için hiç ders yapmadan TTK’da kitap düzeltme komisyonunda çalışmaktaydılar. Ancak, onları müfredat komisyonunda çalıştırmak kendilerinin suçu değildi ve inanıyorum ki onlar ellerinden gelenin en iyisini yapmışlardı.

Sorun burada değil, sorun acemilere iş yaptırmayı isteyen MEB kafasındaydı. Bununla neyi hedeflemiş oldukları belirlemek için şimdi ikinci bilgiye bakalım:

2-Müfredat Hazırlama Komisyonu Talim ve Terbiye Kurulunda değil MEB İlköğretim Genel Müdürlüğünde çalıştırıldı. Tüm müfredatlar orada değiştirildi.

Bu sırada Talim ve Terbiye Kurulunda görevli diğer müzik eğitimcileri bu komisyonun çalışmasından sır gibi uzak tutuldu.

Genç arkadaşlarımız, bu komisyonda çalışırken ne büyük mücadele verdiklerini, deneyimli öğretmenlerimizden yararlanmayı çok istediklerini fakat kendilerine bir sürü engel çıkartıldığını üzüntüyle dile getirdiler.
Bir şeyleri neden gözden uzakta acemilerle yapıyorlar acaba? İşte bu önemli, dikkat:

Müfredatların tamamı Talim ve Terbiye Kurulunun dışında bir yerde, bakanlık binasında, İlköğretim Genel Müdürlüğünde hazırlandı. Bu görev Cumhuriyetimizin başından beri TTK nındı, işte bu kural değiştirildi. Yani TTK, asli görevi olan müfredat hazırlama işini devretti.

MEB, TTK’nın işlevini sonlandırdı. TTK görevini devretmekle kendini lağvetmiş durumdadır. 1926 da Atatürk’ün kurmuş olduğu TTK, 80 yıl sonra 2006’da fiilen kapanmaya doğru ilk adımı atmıştır!
Artık yapılmış olan müfredatın içeriğinin ne olduğu hiç önemli değildir! 2006 müfredatları başka kurumda yapılmıştır!
İşte asıl çıkarılacak sonuç buydu bu toplantıdan.

Eğitimin başka ellere kaymaya başladığını görelim. Biliniyor ki yerelleşmeye / eyaletleşmeye doğru, belli illerin İlköğretim müdürlüklerinin kendi yöresel kültür özelliklerine göre müfredatları gözden geçirmelerinde, bir daha sözüm ona yenilemededir sıra. İçeriden duyumlarımız bu yöndedir. Anımsayalım, 2004’de “çocuk, kültürel varlıktır” tanımı eklenmişti Tebliğler Dergilerine.

Gidiş bizim de elimizi çabuk tutmamızı gerektirmektedir, Cumhuriyet Devrimimizin kazanımlarını geri yerine koymak için bir Cumhuriyet Devrimi daha gerekecek gibidir.

18.11 2006
009hnoor

Re: İlköğretim Müzik Müfredatları TTK'da hazırlanmadı!

Mesaj gönderen 009hnoor »

Genç arkadaşlarımız, bu komisyonda çalışırken ne büyük mücadele verdiklerini, deneyimli öğretmenlerimizden yararlanmayı çok istediklerini fakat kendilerine bir sürü engel çıkartıldığını üzüntüyle dile getirdiler.