2007-2008 İlköğretim Müzik (1-8) Dersi Öğretim Programı

Sadece ilköğretimi ilgilendiren konular.
Kullanıcı avatarı
oğuz özler

2007-2008 İlköğretim Müzik (1-8) Dersi Öğretim Programı

Mesaj gönderen oğuz özler »

“İlköğretim Müzik (1-8. Sınıflar) Dersi Öğretim Programı” 2007-2008
İlköğretim Genel MüdürlüğüÂ’nün 02/08/2006 tarih ve 12348 sayılı teklif yazısı üzerine Kurulumuzda görüşülen “İlköğretim Müzik (1-8. Sınıflar) Dersi Öğretim Programı”nın 2007-2008 Öğretim Yılından itibaren uygulanmak üzere ekli örneğine göre kabulü,

Söz konusu dersin öğretim programına göre;
1. Derslerde ders kitabı ve benzeri eğitim aracının kullanılmaması,
2. İlgili Genel Müdürlük tarafından öğretmenlerin kullanması amacıyla öğretmen kılavuz kitabı ve öğrencilerin kullanması amacıyla yapraklarına ayrılarak kulla-nılabilen öğrenci çalışma kitabı hazırlanarak dağıtımının yapılması,

Kurulumuzun 22/04/1994 tarih ve 298 sayılı Kararı ile kabul edilen “İlköğ-retim Müzik (1-8. Sınıflar) Dersi Öğretim Programı”nın, 2007-2008 Öğretim Yılından iti-baren uygulamadan kaldırılması
kararlaştırıldı.
Kullanıcı avatarı
oğuz özler

Arkadaşlar yeni program hakkında neler düşünüyorsunuz paylaşalım..
Kullanıcı avatarı
meyce

Mesaj gönderen meyce »

Yeni programı sınıflarda kullanmaya başlamadan birşey düşünemeyiz.Tek bildiğim müfredat değişikliği yaşayan diğer ders öğretmenlerinin şikayetleri.Sınıflara girmeyen kişilerin hazırladığı programdan ne hayır gelir, ayrı konu.Ders saati azken,birde seçmeli ders olma durumu var ayrı konu.Hangisini düşünelim,hangisini yazalım.
pelince78
İletişim:

Mesaj gönderen pelince78 »

Öğretmen kılavuz kitabı mı...?? yapraklar5ına ayrılarak işlenen öğrenci çalışma kitabı mı... demek ders kitabı kaldırıldı bunlar geldi.. pardon da olyana kılavuz kita ve çalışma kitabıyla ben dersimi işlemiyorum.. o 1. maddede kaldırılacak denilen ders kitabı da olmasa haftada 1 saat işlenen özellikler de uygulamalı olan müzik dersinden ne bekliyolar onu da bilmiyorum...ve ben dersimde istekli öğrenci isterken müziğin m si ve yeteneğin y si ile ilgisi olmayan öğrenciler ....oof arkadaşlar..o 1 ve 2 yi şöyle değiştirmek gerek aslında.. bıraksınlar klavuz çalışma ya da ders kitap araç gereç konusunu..1-MÜZİK DERSİ SEÇMELİ OLSUN.2-DERS SAATİ ARTTIRILSIN.. benim meslektaşım arkadaşlarım ders kitabıyla de kılavuzla de işlerler derslerini... Hepinize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum arkadaşlarım..Müzik öğretmeni Pelin Demirbay
Kullanıcı avatarı
oğuz özler

Müzik dersinin seçmeli olması hiçbir şeyi değiştirmez bence..Seçmeli dersler hiçbir zaman öğrenciler tarafından seçilmez,okul idaresi tarafından seçtirilir.
Müzik öğretmeni kadrosu olmayan okullarda müzik dersi açmazlar bu yüzdende ders saatini kendi okulunda dolduramayan öğretmenler norm fazlası olurlar.
Bence bunu bir daha düşün pelince...
Kullanıcı avatarı
meyce

Mesaj gönderen meyce »

Ayrıca seçmeli ders olma durumunda dönemleri resim dersi ile paylaşmak durumunda kalıyoruz.Bu durumdan haberiniz var mıydı?
pelince78
İletişim:

seçmeli olmuyor

Mesaj gönderen pelince78 »

zümre toplantısında müfettiş hyr dedi.. keşke olsa.. müzik zorunlu ders miş.. iyi de müzikle alaksı olmayan bir sürü öğrenci var onlara da bize de eziyet
dergibiyim
İletişim:

Mesaj gönderen dergibiyim »

Bence ders seçmeli de olsa zorunlu da olsa asıl handikaplar aşılmadan bu bizi memnun etmeye yetmeyecek.Okullarda yıllardır yıllık ve günlük planlar hazırlanıp duruluyor ama görülüyor ki ciddi bir plansızlık içinde dönüp duruyoruz.gerek bakanlığın gerekse okul idarelerinin sanat derslerine olan mesafeli duruşları zaten müzik eğitimcilerinin işini iyice zor duruma sokuyor.kendilerince iyileştirmeye çalıştıkları bir müfredat var fakat bunların uygulanabilirliğinin çoğu okul ortamında ne kadar zor olduğunu sanırım bilmiyorlar.zaten okumaktan ve yazmaktan yana gönüllü olmayan çocuklarımıza her dersten performans ödevini dayadılar.sanki öğrencilerin çok umrundaymış gibi! aldığım ödevlerin çoğu geçiştirme.etkinlik ağırlıklı çalışmalar gerelkiyor ama çıplak sınıflarda bu ne kadar mümkün sizce?.sınıftaki tek somut materyal öğretmen.müzik dersini diğerlerinden ayıran en temel özellikler bile yok ..kuru kuruya sanat olmaz.çocuğa sanatı sevdirmeyi amaçlayan sistemin biraz olsun içini onunla doldurması gerekir.
ormanda iki yol vardı; ben daha az kullanılmış olanını seçtim.
si bemol

Mesaj gönderen si bemol »

merhaba arkadaşlar bugün kitaplar elime geçti.açıkçası hiçbirşey anlamadım lütfen anlayanınız varsa yardımcı olun.
nilboz

Mesaj gönderen nilboz »

Merhaba,
Özel okulda çalıştığım için henüz elime kitaplar geçmedi . Nereden temin ettiğinizi ya da kitap üzerindeki telefon numaralarını yazabilirseniz çok sevinirim.
İyi çalışmalar...
si bemol

Mesaj gönderen si bemol »

merhaba nilboz ben devlette çalışıyorum
kitaplar bakanlıktan geldi okullara pazartesi günü size telefon numaralarını verebilirim
burcuak

Mesaj gönderen burcuak »

Merhaba arkadaşlar,benim de kitaplarım geldi ancak şuan incelemedeyim.Yalnız şu var plan hazırlamayacağız..

http://iogm.meb.gov.tr/files/cizelge.pdf

Sayfa 4 madde 2 ;

Yönetmelik gereği " Öğretmen kılavuz kitabı bulunan derslerde,kılavuz kitap ders planı yerine kullanılır.Ancak ÖĞRETMENİN İHTİYAÇ DUYMASI HALİNDE, okulun şartlarına göre kılavuz kitaplarda yer alan planların dışında da öğretim programına uygun ders planı hazırlanarak uygulanabilir.."

Buna göre yıllık ve günlük plan hazırlamayacağız arkadaşlar.
nilboz

Mesaj gönderen nilboz »

Merhaba "si bemol",
Pazartesi günü tlf. numaralarını verebileceğinizi yazmışsınız. Bekliyorum öğretmenim. Teşekkür ederim...
mustafalp

hata

Mesaj gönderen mustafalp »

arkadaşlar verdiğiniz linkte ders planı diyor (yani günlük plan) yıllık plan yapacağız..
solfej78

ders kitabı yerine çalışma kitabı verilmiş

Mesaj gönderen solfej78 »

gerçekten de çalışma kitapları dağıtıldı sadece . bir de öğretmen klavuz kitabı var.o kadar . ben hayatımda böyle açma şey görmedim