Okul Törenleri

Sadece ilköğretimi ilgilendiren konular.
Kullanıcı avatarı
sib2

Okul Törenleri

Mesaj gönderen sib2 »

Değerli Müzik eğitimcisi arkadaşlarım, bayramlarda, belirli gün ve haftalarda okullarda yapılan törenlerde okul korosuna söylettiğiniz, söyleteceğiniz yada söyletilebilir şarkı, türkü, marşları vs. bu başlıkta paylaşırsak, mesleğe yeni başlamış (benim gibi) arkadaşlarımın çok işine yarayacağına inanıyorum.Eminim ki böyle günlerde "Acaba nasıl bir koro programı hazırlasam" diye düşünen meslekdaşlarım vardır.O yüzden katkılarınızı bekliyor, hepinize sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum...
berke

Mesaj gönderen berke »

onkasın ve çanakkaleşehitlerini anma törenlerinde şiir bir ikimısra ardından marş tarzında yapa bilirsin.marş olarak:atam marşı ,hoş gelişler ola,izmirin dağlarında gibi marşları kullana bilirsin veya ata nın sevdigi vardar ovası.manastır,bülbülüm altın kafeste ,sarı zeybek,yemen türküsü ola bilir.
berke
mustafalp

Re: Okul Törenleri

Mesaj gönderen mustafalp »

akadaşımız yanlış anlamıyorsam sadece kendi için değil, bir paylaşım başlığı açmanın uygun olabileceğini düşünmüş.
ben de ilk başladığımda, okul deneyimi dersinde gittiğim okullardaki hocalardan gördüğüm, çayır çimen geze geze-kızılcıklar oldu muyu birbirine bağla, arkasına çemberimde gül oya şeklinde bir kullanış duymuştum, fena da olmadı.
şu anda bulunduğum köy itibariyle türküler daha kavrayıcı oluyor, çocukları arabeskten ayırdığım için de tercih ediyorum. bir yaptığım yıl sonu programında koroya;
dostum dostum,
dağlar dağlar,
çemberimde gül oya,
onbeşli,
dane dane benleri var,
vardar ovası,
bağa girdim bağ budanmış,
yüksek yüksek tepelere, parçalarını söyletmiştim. hoş olmuştu.

bir sonraki sene;
ordu'nun dereleri,
erkilet güzeli,
leblebi koydum taşa,
ben bu yıl yarimden ayrı düşeli,
bursa'nın ufak tefek taşları-cemilem (potpori) şeklinde yapmıştım, bir çok da solo vardı.

bir defasında da 10 kasım'da, öğretmenlerden habersiz tüm sınıflara "izindeyiz yüce atam'ı" çalıştırmıştım, program esnasında "mustafa kemal özgürlük demek, en güzel şarkıdır dudaklarda" kısmı geldiğinde öğrencilere dönmemle tüm okul parçaya dahil olmuştu, çok etkileyici olmuştu, deneyebilirsiniz. herkese iyi çalışmalar..
Kullanıcı avatarı
sib2

Mesaj gönderen sib2 »

Güzel paylaşımınız için teşekkür ederiz mustafa hocam.Evet, bu başlığı açarken asıl amacım sadece benim değil, tüm müzik eğitimcisi arkadaşlarımın işine yaramasıydı.Çünkü eminim, forumda, tecrübelerinden faydalanabileceğimiz birçok hocamız vardır.Sevgilerimle...
Zeynepce_Müzik

Mesaj gönderen Zeynepce_Müzik »

Farklı bi seçenek olarak İZİNDEYİZ marşını koro marş olarak okurken gür sesli bir erkek öğrencime de şiir olarak okuttum,şiir okunduğu yerlerde koro pianoya düştü tabi.Çok güzel ve etkileyici oluyor tavsiye ederim.
ümitözdemirdinç

Mesaj gönderen ümitözdemirdinç »

izindeyiz marşının sözlü olarak okunması çalışmasını 10 kasım oratoryosunu seslendirirken denedim çok etkileyici oldu final çok beğenildi bu fikri veren arkadaşıma teşekkür ederim paylaşımı için