Metalofon

Sadece ilköğretimi ilgilendiren konular.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
erdemgedikli
Mesajlar: 51
Kayıt: 22 Ağu Pzt, 20:28
Konum: Bursa

Metalofon

Mesaj gönderen erdemgedikli »

Ülkemizde, mandolinle başlayan çalgı öğretimi ardından blokflütle devam ede geldi. Bu süreç içinde çalma ve söyleme etkinliklerimizin başarılı sonuçlar ürettiği konusunda kaygılarım var. "Genel müzik eğitimi" kapsamında öğretmenliğimiz açısından bu konuda özeleştiri yapmak zorunluluğundayız. Gerek program, gerek idare, gerekse çevresel faktörler göz önüne alındığında dersimize olan bakış açısını değiştirecek etkinlikleri sunamaz isek zaten yoklaştırılmak istenen müzik dersimiz de olmayacak gibi görünüyor.
2007-2008 yılında müzik dersimizin yeni program içeriği dolayısıyla öğretmen adayı öğrencilerime "metalofon" öğretiyorum. Geçen bu süre içinde öğretmen adayı öğrencilerimin çalma becerilerinin yanısıra söyleme ve söyletme etkinlikleri açısından da olumlu gelişmeler yaşadık, yaşıyoruz. Üretme ve yaratma etkinlikleri de cabası. Ekonomik olarak şimdilik pahalı gibi görünen ama yaygınlaşırsa (arz-talep) ucuzlatabileceğimiz bu çalgıdan yararlanmayı öneriyorum. Ülkemiz müzik eğitimi açısından da önemsiyorum. Öneri ve eleştirilerinizi bekliyorum. Beyni ve yüreği müzikle atan tüm müzik eğitimi emekçilerine içten sevgilerimi, saygılarımı iletiyorum.
Dostlukla;
Sizin Erdem GEDİKLİ
Kullanıcı avatarı
badcat44
Mesajlar: 101
Kayıt: 17 Tem Sal, 22:20
Konum: Malatya / Sivas

Re: Metalofon

Mesaj gönderen badcat44 »

Kesinlikle katılıyorum. Müzik eğitiminin blok flüt boyunduruğundan kurtarılması gerektiğini düşünüyorum. Bu yönde emek veren Erdem Öğretmenimi de takdir ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar...

Mehmet Önder Çavuşoğlu
Cumhuriyet Üniversitesi
iyilik yap denize at demişler balık bilmezse Halik bilir....
Cevapla