Avni ANIL'ın Vefaatı Hakkında Bilgilendirme

Evlenme, hastalık, vefat, emeklilik, yer değiştirme vb. hertürlü kişisel haberler..
Kullanıcı avatarı
alpozeren
İletişim:

Avni ANIL'ın Vefaatı Hakkında Bilgilendirme

Mesaj gönderen alpozeren »

Ünlü şarkıların bestekarı Avni Anıl vefat etti
DHA

TÜRK Sanat Müziği'nin ünlü bestekarı Avni Anıl, 80 yaşında hayata gözlerini yumdu.

'Biraz kül biraz duman, o benim işte', 'Kader kime şikayet edeyim seni bilemem', 'Mihrabım diyerek sana yüz vurdum', 'Unutulmuş ne varsa sevgiden geri kalan' gibi birçok sanat müziği eserinin bestesine imza atan Avni Anıl, 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

Askerliği sonrası Polis Enstitüsü'ne giren Avni Anıl, 1955 yılında polislikten ayrıldı ve gazeteciliğe başladı. Üç yıl Akşam gazetesinin sanat sayfasını yönetti. 1955-1967 yılları arsında İstanbul Radyosu'nun haber servisinde çalıştı. 1967 yılında 'Anıl Yayın Ajansı'nı kurdu, Dünya Gazetesi'nin sanat sayfasını yönetti. 'Musık ve Nota' dergisini çıkardı. 'Musıkî Sözlüğü' adı altında dört ciltlik eserinde musıki tarihi için önemli hatıralar yayımladı. İki kız çocuğu bulunan, hayatını İzmir Üçkuyular'daki evinde sürdüren Avni Anıl, beynindeki bir rahatsızlık nedeniyle iki defa hastanede tedavi görmüştü. Bir hafta önce hastaneye kontrole giden Avni Anıl, bir haftadır rahatsızlığı nedeniyle evinde yatıyordu. Sabah saatlerinde hayata gözlerine yuman Avni Anıl'ın cenaze töreni 16 Haziran Pazartesi Alsancak Hocazade Cami'nde kılınacak ikindi namazının ardından toprağa verilecek
önce eğitim; sonra ticaret...
Kullanıcı avatarı
gulenyus

Re: Avni ANIL'ın Vefaatı Hakkında Bilgilendirme

Mesaj gönderen gulenyus »

gerçekten müzik dünyası adına büyük kayıp...başımız sağolsun...Allah yakınlarına sabır versin...