Finalede usulsüz nota yazımı

Finale'yle ilgili hertürlü sorun ve çözümleri buradan paylaşalım
alituna

Finalede usulsüz nota yazımı

Mesaj gönderen alituna »

Yeni bir Finale kullanıcısıyım. Notanın başına herhangi bir usul koymak istemiyorum. Bu mümkün mü acaba?
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Re: Finalede usulsüz nota yazımı

Mesaj gönderen Admin »

Sanırım ölçü sayısından söz ediyorsunuz. Bu mümkün değil. Yazacağınız eseri kendi içinde ölçülere ayırın. Her ölçüye ölçü sayısını belirterek nota girişini yapın. Sonradan o ölçü çizgileri ve ölçü sayılarını gizleyeceğiz. Böylece sizin deyiminizle usulsüz görünecek. Daha sonra main tool palet>measure tool> ölçünün üzerine tıklayın.

Açılan measure attributes penceresinden;

Ölçü çizgilerini gizlemek için: barline>invisible seçin
Ölçü sayılarını gizlemek için: (altta solda) time signature > show if needed seçeneğini >always hide> olarak değiştirin.

İşlem tamamdır.
akbay52

Mesaj gönderen akbay52 »

Sayın Admin Merhabalar. Bir bilgiye ihtiyacım var. Bir notayı yazarken 2. ölçüde Usül yazmam gerekiyor. İlk ölçüde usül olmaması gerekiyor (Örnek: Yanık Ömer) bunu nasıl yapabilirim.
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Admin »

akbay52 yazdı: 30 Mar Cum, 11:48 Sayın Admin Merhabalar. Bir bilgiye ihtiyacım var. Bir notayı yazarken 2. ölçüde Usül yazmam gerekiyor. İlk ölçüde usül olmaması gerekiyor (Örnek: Yanık Ömer) bunu nasıl yapabilirim.
sorunuzun cevabı bir üstteki mesajda anlatılıyor... Oradaki adımları takip ediniz..
akbay52

Mesaj gönderen akbay52 »

İlginiz için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz yoldan bende olmadı. Versiyon farkından mıdır bilemedim. Bir yorum yapamadım. Fakat deneyerek şöyle çözdüm; Measure Tool a tıkladım. Sonra ölçü rakamları olmayacak olan 1. ölçüye çift tıkladım. Açılan ekranda Sol altta "Time Signature: Show if Needed" yazan yeri "Always Hide" yaptım ve ölçü rakamlarını gizledi ve ikinci ölçüden itibaren (9/8) olarak yazdı.