Kültür Bakanlığı Türk Müziği Beste Yarışması-20 Nisan 2007

Doğrudan müzikle ilgili olan konulara yer veriniz.
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Kültür Bakanlığı Türk Müziği Beste Yarışması-20 Nisan 2007

Mesaj gönderen Admin »

AMAÇ
Yarışmanın amacı, Türk MüziğiÂ’nin önemli değerlerinden biri olan form zenginliğini yeniden canlandırmak, bestecileri son dönemde yeterince eser bestelenmeyen gelenekli formlarda eser bestelemeye ve yeni form arayışlarına teşvik ederek, Türk MüziğiÂ’ne özellikli eserler ve yeni formlar kazandırmaktır.

YARIŞMA KAPSAMI ve KONUSU

Yarışmaya, Klasik Türk Müziği ve Türk Halk Müziği geleneği içinde yer alan aşağıdaki formlarda bestelenmiş eserler ile bestecilerin yeni oluşturacakları formlarda besteleyecekleri örnek eserler katılabilecektir. Eserler için herhangi bir makam veya usûl sınırlaması yoktur. Yarışma kapsamındaki gelenekli formlar şunlardır:
• Ağırsemaî
• Bar
• Beste
• Çocuk Şarkısı
• Dîvan
• Düz Koşma
• Fingil
• Halay
• Horon
• Kar
• Karçe
• Kar-ı Natık
• Karşılama
• Kerem
• Koro için yazılmış çok sesli eser
• Manî
• Marş
• Medhal
• Mevlevî Âyini
• Mi’raciye
• Münacaat
• Müstezad
• Na’t
• Nefes
• Niyaz Âyini
• Oyun Havası
(Köçekçe, Çiftetelli, Mandıra, Raksiye vb.)
• Semah
• Teke
• Temcîd
• Tevşih
• Türkü
• Uzun Hava (Bozlak, Maya, Hoyrat vb.)
• Yedekli Koşma
• Yürüksemaî
• Zeybek

YARIŞMAYA KATILACAK ESERLER ve ESER SAHİPLERİNDE ARANACAK NİTELİKLER

1. Yarışmaya isteyen herkes katılabilir (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar dahil).

2. Besteciler sözlü veya sözsüz formlarda, birden fazla eserle yarışmaya katılabilirler.

3. Sözlü eserlerde kullanılan güfteler dil, üslûp, anlatım, içerik ve estetik yönünden belli bir kalitede ve doğru bir Türkçe ile yazılmış olmalıdır.

4. Yarışmaya gönderilecek eserler Türk MüziğiÂ’nin aslî karakterine uygun olmalı ve millî müzik zevkini geliştirici nitelikler taşımalıdır.

5. Eserler makam, usûl, form, nağme-söz, anlatım, estetik yönlerinden mûsikî kültürümüzün tarihsel akışı ile uyumlu olmalıdır.

6. Yarışmaya gönderilen eserler daha önce hiçbir yarışmaya katılmamış, TRT veya diğer hiçbir yayın kurumunun repertuarına girmemiş, hiçbir kurum veya kuruluşa kaydettirilmemiş, video, kaset, cd, vcd, dvd, mp3 vb. hiçbir üründe yer almamış ve özel-resmî hiçbir radyo ve tv yayın kuruluşunda yayınlanmamış olmalıdır.

7. Yarışmaya gönderilen eserler yarışma sonuçlanıp ödül kazananlar belli olmadan önce hiçbir yerde yayınlanamaz.

8. Besteciler, güfte kendilerine ait değilse, söz yazarının izin ve telif hakkı konusundaki yasal zorunluluğu yerine getirmiş olmalıdırlar.

9. Yarışmaya gönderilen sözlü eserlerin aldıkları ödüller, güfte sahiplerini de kapsar. Besteci ve güfte yazarının kendi aralarında ücrete ilişkin yaptıkları noter onaylı sözleşme geçerli addedilir.

10. Eser sahibi besteci veya söz yazarı vefat etmişse bu eserler yasal varisleri aracılığı ile yarışmaya gönderilebilirler.

11. Eserler yerli veya yabancı hiçbir eserle, hiçbir şekilde bariz benzerlikler taşımamalıdır.

12. Kültür ve Turizm Bakanlığı gerek görürse Yarışmaya katılan eserleri, besteci ve güfte sahiplerine hiçbir telif hakkı ödemeksizin (MESAM hakları saklı kalmak şartıyla) süresiz olarak video, kaset, cd, vcd, dvd, mp3 vb. materyaller haline getirme, notasını basma, eğitim-kültür kurum ve kuruluşlarına gönderme hakkına sahiptir. Eserler çeşitli yayın formatlarında yayınlanabilecek ve Bakanlığa bağlı koro ve topluluklarca da icra edilebilecektir.

13. Besteciler ve güfte sahipleri, eserin bütünüyle kendilerine ait olduğunu ve hiçbir şekilde hiçbir eserden alıntı yapmadıklarını, bugüne kadar düzenlenen hiçbir yarışmaya göndermediklerini, hiçbir kaset, cd, vcd, dvd, mp3 vb. üründe yer alması için muvafakat vermediklerini, hiçbir kuruma ya da kuruluşa kaydettirmediklerini noter aracılığıyla taahhüt ederek, “TÜRK MÜZİĞİ FORMLARI BESTE YARIŞMASI” Özel Şartnamesi Â’ni aynen kabûl ettiklerini belirten yazılı ve imzalı EK-1Â’de örneği sunulan belgeyi Güzel Sanatlar Genel MüdürlüğüÂ’ne vermekle yükümlüdürler.

14. Yarışmaya gönderilen eserler (Yarışmanın hangi aşamasında olursa olsun) ŞartnameÂ’nin herhangi bir maddesine aykırılıkları tespit edildiğinde yarışma dışı bırakılırlar.

15. Yarışmaya katılan eser sahipleri, bu Şartnamedeki hükümleri bütünüyle kabûl etmiş sayılırlar.

16. Seçici KurulÂ’da yer alanlar yarışmaya katılamazlar.

17. Yukarıda listelenen formların dışında kalan gelenekli formlarda bestelenmiş eserler değerlendirmeye alınmayacaktır. Besteciler kendilerinin oluşturdukları ve ilk kez kullanacakları yeni bir formla yarışmaya katılacaklarsa, geliştirdikleri formu açıklayan ayrıntılı bilgiyi bilgisayar veya daktiloyla yazarak, gönderecekleri her bir nüshaya ayrı ayrı eklemelidirler.

18. Yarışmaya gönderilen eserler iade edilmez.

SEÇİCİ KURUL
1. Yarışmaya katılan eserleri değerlendirecek Seçici Kurul Üyeleri Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir.

2. Seçici Kurul şu üyelerden oluşur:
• Kültür ve Turizm BakanlığıÂ’nca görevlendirilecek Bakanlık Temsilcisi,
• Kültür ve Turizm BakanlığıÂ’nca seçilecek iki besteci,
• Kültür ve Turizm BakanlığıÂ’nca seçilecek alanında
uzman bir edebiyatçı,
• Kültür ve Turizm BakanlığıÂ’nca seçilecek iki
icracı-sanatçı.

3. Seçici Kurul üyelerine huzur hakkı ödenir.

BAŞVURU VE ESERLERİN TESLİMİ

1. Besteciler yarışmaya gönderecekleri her eser için ayrı ayrı4 harf ve ona bitişik 4 rakamdan oluşan 8 basamaklı birer rumuz kullanacaklardır.
Örn: CAPE5420, SUHE6632 gibi.

2. Besteciler yarışmaya gönderdikleri her bir eser için biri büyük, diğeri küçük olmak üzere iki ayrı zarf hazırlayacaklardır.

a) Büyük Zarf

I. Büyük zarfın üstüne sadece bestecinin o eser için verdiği 8 basamaklı rumuz (Örn: CAPE5420) el yazısı ile yazılacak, zarfın herhangi bir yerinde başka hiçbir yazı veya işaret bulunmayacaktır.

II. Besteci, Yarışmaya gönderdiği eserinin notalarını ve sözlerini 7 (yedi)şer nüsha halinde Büyük Zarf Â’ın içine koyacaktır. Nota kağıtları temiz ve okunaklı, mümkünse bilgisayarla; güfte kağıdı ise mutlaka daktilo veya bilgisayarla yazılmış olacak, kurşun kalem kullanılmayacaktır.

III. Eserin 8 basamaklı rumuzu (Örn: CAPE5420) notalara ve güftenin yazılı olduğu kağıtların her birine ayrı ayrı yazılacaktır.

IV. Besteci ya da güfte sahibinin adı kesinlikle hiçbir kağıtta yer almayacaktır.

V. Besteciler isterlerse notalardan başka eserlerinin icra edilmiş bir örneğini cd, kaset gibi bir sesli materyale kaydederek Büyük Zarf içinde teslim edebilirler (Uzun Havalar gibi serbest formda bestelenmiş eserlerle yarışmaya katılan bestecilerin, eserlerinin icra edilmiş bir örneğini Büyük Zarfa eklemeleri daha iyi anlaşılması bakımından yarar sağlayacaktır).

b) Küçük Zarf (Bilgi Zarfı)

I. Bilgi ZarfıÂ’nın üstünde de aynı el yazısı ile aynı rumuz (Örn: CAPE5420) bulunacak, zarfın herhangi bir yerinde başka hiçbir yazı veya işaret bulunmayacaktır.

II. Bilgi Zarfı içerisine aşağıdaki belgeler (imzalı olarak) konulacak ve zarf kapatılacaktır.

• Besteci ve güfte sahibinin adları,

• Bestecinin o eser için seçtiği rumuz, açık adres
ile telefon numarasını içeren ve EK-1Â’de
örneği bulunan imzalı dilekçe,

• Bestecinin ve güfte sahibinin, bu yarışmanın
şartnamesini aynen kabûl ettiklerini belirten
noter onaylı muvaffakatname EK-2 ve EK-3.

III.Üstüne el yazısı ile rumuz yazılmış Bilgi Zarfı kapatılıp, yine aynı el yazısı ile rumuz yazılı Büyük ZarfÂ’ın içine konacaktır. Büyük Zarf kapatılarak teslim edilmeye hazır hale getirilecektir.

3. Besteciler eserlerini kendileri veya bir yakınları aracılığı ile 20 Nisan 2007 günü mesai bitimine kadar,

Kültür ve Turizm Bakanlığı
Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü
Fonetik Sanatlar Daire Başkanlığı
Roma Meydanı
Hipodrom / Ankara

adresine elden teslim edecek veya ettireceklerdir. Posta ile gönderilen eserler yarışmaya alınmayacaktır.

ÖDÜLLER

Seçici Kurul, yapacağı değerlendirme sonucunda seçeceği
50 eseri 6 (altı) gruba ayıracaktır. Her grup için ödüle layık yeterli sayıda eser bulunduğu takdirde,

• En üst grupta yer alan 5 eser sahibine 5.000Â’er YTL,
• İkinci grupta yer alan 10 eser sahibine 4.000Â’er YTL,
• Üçüncü grupta yer alan 10 eser sahibine 3.000Â’er YTL,
• Dördüncü grupta yer alan 10 eser sahibine 2.000Â’er YTL,
• Beşinci grupta yer alan 10 eser sahibine 1.000Â’er YTL,
• Altıncı grupta yer alan 5 eser sahibine 500Â’er YTL
ödül verilecektir.

İrtibat Telefonu: 0.312.384 42 00/136Â’dır.

EK-1

BESTECİ ESER KATILIM DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

KÜLTÜR ve TURİZM BAKANLIĞI
GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜÂ’NE
ANKARA

“Türk Müziği Formları Beste Yarışması”na gönderdiğim ...................................................rumuzunu taşıyan eser bütünüyle kendime aittir. “Türk Müziği Formları Beste Yarışması”
ŞartnamesiÂ’nde yer alan hükümleri aynen kabûl ve taahhüt ettiğimi arz ederim.

...../...../2007
Bestecinin Adı Soyadı
İmzası

Eserin Rumuzu :
Bestecinin Adresi :
Telefonları :
(NOT: Bu form yarışmaya gönderilen her eser için
ayrı ayrı düzenlenecektir.)

EK-2NOTERE ONAYLATILACAK MUVAFAKATNAME ÖRNEĞİ
(BESTECİLER İÇİN)

Kültür ve Turizm BakanlığıÂ’nın 2007 yılında düzenlemiş olduğu “Türk Müziği Formları Beste Yarışması” ŞartnamesiÂ’ni okudum, aynen kabûl ediyorum.

1. YARIŞMAÂ’ya (TÜRK MÜZİĞİ FORMLARI BESTE YARIŞMASI) gönderdiğim beste ya da bestelerimde hiçbir eserden alıntı yapmadım, müziklerin tamamı bana aittir.

2. YARIŞMAÂ’ya gönderdiğim beste ya da bestelerimi bugüne kadar hiçbir yarışmaya göndermedim. Hiçbir kurum ya da kuruluşa kaydettirmedim.

3. YARIŞMAÂ’ya gönderdiğim beste ya da bestelerim bugüne kadar hiçbir ticarî kaset, cd, vcd, dvd, mp3 vb. herhangi bir kayıt ünitesinde yer almadı, yer alması için hiçbir kişi ya da kuruma muvafakat vermedim.

4. YARIŞMAÂ’ya gönderdiğim beste ya da bestelerimi yarışmanın tamamı sonuçlanmadan önce hiçbir televizyon ve radyo kuruluşunda yayınlatmayacağım ve yayınlanmasına izin vermeyeceğim.

5. Beste ya da bestelerimin, YARIŞMA finalleri sırasında veya sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tanıtım ya da satış amacıyla hazırlanacak kaset, cd, vcd, dvd, mp3 vb. görsel veya işitsel kayıt araçlarında yer alması durumunda, Kültür ve Turizm BakanlığıÂ’ndan herhangi bir telif vb. ücret talep etmeyeceğim.

6. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılabilecek bütün maddi ve manevi tazminat davaları için Ankara MahkemeleriÂ’nin yetkili olduğunu kabûl ediyorum.

Â… /Â… /2007 Bestecinin Adı Soyadı
İmzası

EK-3
NOTERE ONAYLATILACAK MUVAFAKATNAME ÖRNEĞİ
(GÜFTE SAHİPLERİ İÇİN)

Kültür ve Turizm BakanlığıÂ’nın 2007 yılında düzenlemiş olduğu “Türk Müziği Formları Beste Yarışması” ŞartnamesiÂ’ni okudum, aynen kabûl ediyorum.

1. YARIŞMAÂ’ya gönderdiğim güfte ya da güftelerimi hiçbir eserden alıntı yapmaksızın kendim yazdım, sözlerin tamamı bana aittir.

2. YARIŞMAÂ’da yer alan güftem ya da güftelerim herhangi bir ödüle layık görülürse, bu ödül karşılığında Kültür ve Turizm BakanlığıÂ’ndan hiçbir hak ve ücret talep etmeyeceğim.

3. Güfte ya da güftelerimin, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tanıtım ya da satış amacıyla hazırlanacak kaset, cd, vcd, dvd, mp3 vb. görsel veya işitsel kayıt araçlarında yer alması durumunda, Kültür ve Turizm BakanlığıÂ’ndan herhangi bir telif vb. ücret talep etmeyeceğim.

4. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılabilecek bütün maddi ve manevi tazminat davaları için Ankara MahkemeleriÂ’nin yetkili olduğunu kabûl ediyorum.

Â… /Â… /2007
Güfte Sahibinin Adı Soyadı
İmzası