İleri Düzey Finale Kullanıcısıyım ve Yardıma Hazırım

Finale'yle ilgili hertürlü sorun ve çözümleri buradan paylaşalım
erdem0543

Re: İleri Düzey Finale Kullanıcısıyım ve Yardıma Hazırım

Mesaj gönderen erdem0543 »

iyi akşamlar hocam size bi kaç sorum olacak,bende şu anda öğüretmenimin keman metodu için 60 tane eseri finale 2010 ile yazmaktayım.yalnız öğretmenim tarafından,benim bu güne kadar hiç dikkat etmediğim bazı kusurlar varsayıldı,bu kusurları gideremedim.internette araştırıken sizin yazınızı gördüm ve yazmak istedim.öncelikle,keman düet yazarken koyulan dolapların,yalnızca 1.kemanın portesi üzerinde olması gerekirken,2.kemanın üzerine de otomatik olarak dolap koyuluyo,bu duruma çözüm bulamadığım için endişeliyim.bir diğer konuda nota sapları,program yine kendi otomatik kurallarına göre karar vererek bazı nota saplarını aşağı bazılarını yukarı doğru yerleştiriyo.son olarak,eksik ölçü başlayan bir eser,örneğin 4\4lük bir eser 1 vuruş yazılıp başlanırsa,yani 3 vuruş eksik başlarsa son ölçüde 1 vuruş eksik bitmesi gerekirken,3 vuruş notadan sonra 1 tanede 1 vuruş sus ekliyor.yalnız,bu her parçada olmuyor.bu konularda bana yardımcı olursanız çok çok çok sevinirim,durumum acil,2 güne kadar cevap almalıyım sizden.şimdiden çok teşekkürler.
akbay52

Mesaj gönderen akbay52 »

Merhaba, Enstrumanlar için ayrı ayrı porte ve notasını çok yazmadım gerek olmadı fakat bunu size açıklamam için önce proğramı açarak bakmam gerekir ki proğramın yüklü olduğu bilgisayara uzaktayım. Ordu'dayım ve burada şu an fındık zamanı bunun için bu konuda size kısa sürede yardımım olamayacak. Diğer konu ise; Hangi ölçüde olursa olsun usulü hiç fark etmez eksik ölçü ile başlaya bilir yada eksik ölçüyle bitebilir bunun için O hangi ölçü ise o ölçüde, üst kısımdaki menüde 4/4 yazan ikona tıklıyor ve eksik yazacağın ölçüye de çift tıklayıp çıkan ekranda"Composite..." menüsünü açınca 4 adet 1 lik nota vardır, onları bir 4 lük eksik yazacaksan bir tanesini sileceksin yani 3 adet 4 lük nota yazmış olacaksın. Bu sadece seçtiğin ölçülerde olur diğerleri yine 4/4 lük olarak kalır.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. Tabi ki anladığım doğruysa.
Kolay gelsin.
erdem0543

Mesaj gönderen erdem0543 »

teşekkür ederim.
mustafaabi

Mesaj gönderen mustafaabi »

hocam nasıl yardımcı olacaksın paralımı? parasızmı? Ona göre
Finale 2014 de tsm ye göre bemol ve diyezi nasıl ekleyecegizç gerçi eski sürümünde anlatılmış ama eger anlayacagımız dilden anlatırsan memnun olurum saygılar....
tugcedemirsu

Mesaj gönderen tugcedemirsu »

Merhaba finale 2014 kullanıcısıyım eksik ölçü konusunda takıldım. Bir arkadaşımıza anlatmışsınız ancak 4/4 menüsüne basıp eksilteceğim ölçüye tıkladığımda time signature çıkmakta yardımcı olur musunuz?
teşekkürler, iyi çalışmalar...
Çin

Mesaj gönderen Çin »

Merhaba hocam. Nota saplarinin yonunu nasil degistirildigini hatirlayamadim, yardimci olabilir misiniz.
onr1984

Mesaj gönderen onr1984 »

hocam finale 2014 kullanıyorum eksik ölçü ile asıl başlanır onu soracaktım yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim
era323

Mesaj gönderen era323 »

Merhabalar
finale 2014 kullanıyorum, aynı portede sus üzerine nota nasıl yazabilirim.
Finale34

Mesaj gönderen Finale34 »

Jazz akorları yazarken; Örn: Cmaj7 Akorunu C(üçgen)7 şeklinde yazılabiliyor. Ben üçgen karakterini bulamadım, bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim, ilginize şimdiden teşekkürler...
ciaman

Mesaj gönderen ciaman »

Çin yazdı:Merhaba hocam. Nota saplarinin yonunu nasil degistirildigini hatirlayamadim, yardimci olabilir misiniz.
Notayı yazdıktan sonra L tuşuna bas.
ciaman

Mesaj gönderen ciaman »

era323 yazdı:Merhabalar
finale 2014 kullanıyorum, aynı portede sus üzerine nota nasıl yazabilirim.
Sol altta 1 2 3 4 şeklinde kutular var (Layer). 1 işaretliyken susları yaz. Daha sonra 2'ye bas ve notaları yaz. L tuşu ile yazarken sapların yönünü değiştirebilirsin.
rebelliaus

Mesaj gönderen rebelliaus »

Merhaba ben finale 98 kullaniyorum sorunum sol anahtarı ile C iç içe ve ayiramiyorum tabi ki ritimler içinde aynı durum sol anahtarı içinde jaliyotlar. Acil yardım ederseniz çok sevinirim
rifoz

Mesaj gönderen rifoz »

Merhabalar üstat. Türk müziğinde, örneğin 20/4'lük (fahte) bir usulde yazmak istiyorum fakat her 4 vuruşta ölçüyü tek çizgiyle bölmek istiyorum. Usul tamamlandığında yani 5 ölçüde bir iki çizgi koymak istiyorum. Measures veya Barline menülerinden yapamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
cekku

Mesaj gönderen cekku »

Merhaba kardeş. Ben de finale 2011 kullanıyorum. Nota yazmayı, her türlü simge eklemeyi biliyorum. Fakat bir sorunum var. Durum şu. Elimde bir kaç tane nota var . Bunları bilgisayarcıda scan edip tiff e dönüştürdüm. Şimdi "import tiff" menüsünden ekledigimde açılan sayfa acayip bi hal alıyor. Notalar dağılıyor. Her biri bir tarafa.. scan dosyasından geriye hiç bir şey kalmıyor... bilmek istediğim şu ki notada olduğu gibi finaleye de aynısı gibi eklemenin bir yolu varmı.
Scan etdiğim dosyayı paint de açtığımda çok büyük açılıyor. Yanı ekrana sığmıyor . Bundan ola bilirmi
ezgiersavas

Mesaj gönderen ezgiersavas »

Merhaba.Bilgisayarıma Finale 2011 programını kurdum.Bir süre kullandım ama şimdi yazdığim notaları kaydedemiyorum.Bir arkadaşım cracklemen lazım dedi.Dosyalarımın içinde bir crack dosyası var fakat ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.