İleri Düzey Finale Kullanıcısıyım ve Yardıma Hazırım

Finale'yle ilgili hertürlü sorun ve çözümleri buradan paylaşalım
Bağlama62

Re: İleri Düzey Finale Kullanıcısıyım ve Yardıma Hazırım

Mesaj gönderen Bağlama62 »

Merhabalar. Bazı portelerin sonunda kilit işareti var bu sebeple hiçbir düzeltme yapamıyorum. Nasıl düzeltebilirim acaba? Şimdiden teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Admin »

View > Show > Page Layout Icons
buraya tıklayarak kilidi kaldırabilir ya da ekleyebilirsiniz.
asfg

Mesaj gönderen asfg »

articulation ayarlarımı nasıl kayıt edebilirim
akbay52

Mesaj gönderen akbay52 »

rifoz yazdı: 20 Oca Cum, 11:57 Merhabalar üstat. Türk müziğinde, örneğin 20/4'lük (fahte) bir usulde yazmak istiyorum fakat her 4 vuruşta ölçüyü tek çizgiyle bölmek istiyorum. Usul tamamlandığında yani 5 ölçüde bir iki çizgi koymak istiyorum. Measures veya Barline menülerinden yapamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
4/4 lük ölçülerde eseri yaz. Eser yazma işi bitince "measure tool" (küçük porte resmi olan-üzerinde sus işareti olan) işaretle ölçü çizgilerinde kutucuklar belirecek. Çizginin en üst kutucuğuna çift tıkla gelen ekrandan istediğin çizgi şeklini seç.Ok dedikten sonra ölçü çizgisinin değiştiğini göreceksin.
akbay52

Mesaj gönderen akbay52 »

cekku yazdı: 22 Oca Pzr, 23:37 Merhaba kardeş. Ben de finale 2011 kullanıyorum. Nota yazmayı, her türlü simge eklemeyi biliyorum. Fakat bir sorunum var. Durum şu. Elimde bir kaç tane nota var . Bunları bilgisayarcıda scan edip tiff e dönüştürdüm. Şimdi "import tiff" menüsünden ekledigimde açılan sayfa acayip bi hal alıyor. Notalar dağılıyor. Her biri bir tarafa.. scan dosyasından geriye hiç bir şey kalmıyor... bilmek istediğim şu ki notada olduğu gibi finaleye de aynısı gibi eklemenin bir yolu varmı.
Scan etdiğim dosyayı paint de açtığımda çok büyük açılıyor. Yanı ekrana sığmıyor . Bundan ola bilirmi
Taranan notanın çok temiz çok okunaklı olması lazım aksi takdirde çevirmek olumlu olmuyor.
akbay52

Mesaj gönderen akbay52 »

era323 yazdı: 19 Eki Çrş, 8:57 Merhabalar
finale 2014 kullanıyorum, aynı portede sus üzerine nota nasıl yazabilirim.
Nota yazdığın ekranın sol altında 1 2 3 4 yazan sayılar var. Normalde 1 de iken yazıyorsun. İkinci bir notayı aynı ölçüye yazmak için 2 ye tıkla yani 2 yi seç söylediğini yazmış olacaksın işin bitince tekrar 1 e dön.
asfg

Mesaj gönderen asfg »

PDF DOSYASINI NASIL FİNALEYE AKTARABİLİRİM.
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Admin »

asfg yazdı: 12 Haz Çrş, 19:00 PDF DOSYASINI NASIL FİNALEYE AKTARABİLİRİM.
PDF'i Finale'ye aktaramazsınız. Ancak Finale'de yazdığınız notayı dilerseniz PDF formatında kaydedebilirsiniz...
akbay52

Mesaj gönderen akbay52 »

cdmcdm yazdı: 10 Ağu Cum, 20:15 Selamlar. Ben İzmirde yaşıyorum. 10 yıldan fazla bir süredir finale kullanıyorum. Finale 3.1 den beri. Finale ile şu ana kadar 6 metod, 2 opera ve onlarca koro-orkestra eseri yazdım. Finale ile takla bie atabilirim neredeyse:)
Sorularınız olduğu taktirde yardımcı olacağım....
Hocam merhaba, bir konuda yardıma ihtiyacım var. 4 ve 8 ölçülük armoniler yazmam gerekiyor. Sol ve Fa anahtarı kullanarak Soprano, Tenor, Alto ve Bas partilerini oluşturmam gerekiyor. Aslında bunu yazıyorum ama nota saplarının yönlerini tek tek düzeltmem gerekiyor. Ve 3/4 lük bir ölçüde alto partisine ikilik nota yazdığımda dörtlük notayı ekleyemiyorum. Bu konuda özellikle dört partiyi de yazıp nota saplarını otomatik ayarlama şansımız var mı, teşekkür ederim.
akbay52

Mesaj gönderen akbay52 »

cdmcdm yazdı: 10 Ağu Cum, 20:15 Selamlar. Ben İzmirde yaşıyorum. 10 yıldan fazla bir süredir finale kullanıyorum. Finale 3.1 den beri. Finale ile şu ana kadar 6 metod, 2 opera ve onlarca koro-orkestra eseri yazdım. Finale ile takla bie atabilirim neredeyse:)
Sorularınız olduğu taktirde yardımcı olacağım....
Hocam merhaba, bir konuda yardıma ihtiyacım var. 4 ve 8 ölçülük armoniler yazmam gerekiyor. Sol ve Fa anahtarı kullanarak Soprano, Tenor, Alto ve Bas partilerini oluşturmam gerekiyor. Aslında bunu yazıyorum ama nota saplarının yönlerini tek tek düzeltmem gerekiyor. Ve 3/4 lük bir ölçüde alto partisine ikilik nota yazdığımda dörtlük notayı ekleyemiyorum. Bu konuda özellikle dört partiyi de yazıp nota saplarını otomatik ayarlama şansımız var mı, teşekkür ederim.
akbay52

Mesaj gönderen akbay52 »

akbay52 yazdı: 10 Haz Pzt, 10:53
era323 yazdı: 19 Eki Çrş, 8:57 Merhabalar
finale 2014 kullanıyorum, aynı portede sus üzerine nota nasıl yazabilirim.
Nota yazdığın ekranın sol altında 1 2 3 4 yazan sayılar var. Normalde 1 de iken yazıyorsun. İkinci bir notayı aynı ölçüye yazmak için 2 ye tıkla yani 2 yi seç söylediğini yazmış olacaksın işin bitince tekrar 1 e dön.
teşekkür ederim