ÇİZGİ ARALIKLARI-NOTA DÜZENİ

Finale'yle ilgili hertürlü sorun ve çözümleri buradan paylaşalım
emonart

ÇİZGİ ARALIKLARI-NOTA DÜZENİ

Mesaj gönderen emonart »

Ben sayenizde porte cizgilerini kalınlaştırmayı ve diğer konuları çözdüm
fakat notaların fontlarını büyültünce cizgi aralıkları açmam gerekiyor.cizgi aralaıklarını açarak porteyi genişletmeyi beceremedim.yardımcı olursanız sevinirim.
ayrıca t.s.m notalrını klavyeden yazarken notaları üst üste yazıyor.o ölçüden çıkınca düzeliyor.yazarken üst üste gelmemesi için ne yapmalıyım. o ölçüden çıktıktan sonra notalar düzeliyor ama istediğim gibi değil aralıkları tekrar elimle ayarlamam gerekiyor. otamati ayarlamayı seçiyorum yinede istediğim gibi olmuyor ne yapmalıyım
teşekkür ederim
müzik
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Re: ÇİZGİ ARALIKLARI-NOTA DÜZENİ

Mesaj gönderen Admin »

Dizek çizgilerinin aralarını açmak için, ana menüden Staff >> Edit staff attributes.
Burada standart 5 line yazan yerden other seçilecek.Daha sonra açılan staff setup penceresindeki settings >> line spacing kısmındaki değer artırılıp azaltılarak istenilen dizek aralığı yaratılabilir.

Notaların üst üste gelmesi bir problem değil. Sonuçta yeni ölçüye geçince notalar düzeliyorsa burada sorun yoktur. Bunu çözmek için View menüsünden scrool view'i (Ctrl+e) seçerseniz sorun yaşamazsınız.
emonart

Mesaj gönderen emonart »

Notaların üst üste gelmesini önleyemdim fakat problem değil çizgi aralık konusu hallettim. Çok teşekkür ederim. Aklınıza sağlık diliyorum
müzik
Teoman Taşkıran

Mesaj gönderen Teoman Taşkıran »

Hocam bir sayfada bulunan dizeklerdeki ölçü çizgilerini Nasıl eşit yapabilirim.alt alta gelen ölçü çizgilerinin eşitlenmesinin yolu varmı ? measure tools'dan tek tek eşitliyorum ama bunun bir kısa yolu varmı ? Yardımcı olursanız çok sevinirim Teşekkürler şimdiden
Kullanıcı avatarı
Admin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Admin »

Ctrl+M (Fit music) penceresinden bir satırda yer almasını istediğiniz ölçü sayısını ayarlayabilirsiniz. Tek tek eşitlemeye çalışmak gereksiz bir yaklaşımdır ve önemli değildir. Ancak fit music komutuyla her bir satırdaki ölçü sayısını standart hale getirebilirsiniz.
Teoman Taşkıran

Mesaj gönderen Teoman Taşkıran »

ctrl m komutunu biliyorum .yeni çıkacak bir egzersiz metodu için ne yazıkki bunun olması gerekiyor.ve nitekim tek tek yaptım zaten . ve sanırım bunun bir kısa yoluda yokmuş teşekkürler.
Kashif

Mesaj gönderen Kashif »

Bu son derece keyifli ve güzel sonrası .... bunu yazabilmek için thanks .... bir ton göndermeden salladı .. !! :roll:
Johni