Öss Puanları

Yeni başlık açmadan önce sorunuzla ilgili önceki mesajları gözden geçirin ya da önce arama yapın.
SenyoR

Mesaj gönderen SenyoR »

öss den kaç puan bekliyoruz yazalım bare..Ben hesapladım 200 civarı..Ya sizin?
Olmazsa,bana ne olur?
avangard

Mesaj gönderen avangard »

bugün bursa'nın yerel kanalındaki bi programı izledim ve yetenek sınavı ile ilgili uludağ üniversitesinden eğitimciler katılmıştı.öss ile ilgili söyledikleri sınavın %45 ini öss nin diğer kısmını da yeteneğin belirlediği şeklindeydi.kısacası barajı geçmenin pek de yeterli olmadığından sözetti.
bu arada benim öss durumum söz1 den 248.6868 tarzı bi puan ama geçen yılın katsayılarıyla tabi ki...
bu yıl katsayıların bayağı düşeceğini sölüolar..
sonuç olarak öss'nin %45 lik etkisi olduğunu bugün birinci ağızdan duymuş olduk.
TNTTNT
CGTY

Mesaj gönderen CGTY »

231
En son CGTY tarafından 16 Tem Pzt, 3:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
sefa

oss puanı kafamı bıraz karıstırdıda:)

Mesaj gönderen sefa »

arkadaslar egıtım fakultesını kazanan ve okuya tum arkadaslarıma sormak ıstıyorum yorumlarınaza ıhtıyacım var hıc 200 ve 210 puan arasında egıtım fakultesını kazanan adaylar oldumu bır kıyas yapmam gerekte sımdıdden saolun
Kullanıcı avatarı
fatihermete

Re: oss puanı kafamı bıraz karıstırdıda:)

Mesaj gönderen fatihermete »

sefa yazdı:arkadaslar egıtım fakultesını kazanan ve okuya tum arkadaslarıma sormak ıstıyorum yorumlarınaza ıhtıyacım var hıc 200 ve 210 puan arasında egıtım fakultesını kazanan adaylar oldumu bır kıyas yapmam gerekte sımdıdden saolun
Aslında burda bitirilmiş olan okul türü çok önemli, bir klasik lise mezununun 200-210 puan ile bir marmara, gazi, ululdağ gibi üniversitelere girmesi çok çok zordur. AGLS mezununun bu puanlarla, yukarıda saydığım okullara girebilmesi yine zordur (birde 210'un daha altındaysa). Bu puanı almış bir aday'ın daha çok girebileceği düzeydeki okulların sınavlarını denemesi daha doğru olacaktır.
Kullanıcı avatarı
sefa

ben guzel sanatlarım

Mesaj gönderen sefa »

ben guzel sanatlar lısesıyım gecen sene daha dusun bır puanla ankarayı falan denedım haklısınız o puanla guzel sanatlarda olsan oralarda sansın cok dusuk bence benım durumumda arkadas varsa kendısı ıcın mantıklı karar alsın herkeze basarılar yorumlara tesekkurler :D
dergibiyim
İletişim:

öss ve yetenek puanları

Mesaj gönderen dergibiyim »

özel yetenek sınavları aslında 3 aşamalıdır.önce ilk girenler arasından eleme yapılarak kontenjanın 2 ya da 3 katı alınır.daha sonra ikinci aşamaya geçilir ve yetenek puanlamaları hocalar tarafından ayrı ayrı yapıldıktan sonra bu puanlar bilgisayara gönderilir.sanırım öss den aldığınız en yüksek puan alanına bakılmaksızın geçerli sayılır ve bilgisayar yetenek ve öss puanlarının ortalamasını alarak en yüksek puandan başlayarak sıralamayı saptar. yani şöyle söyleyebiliriz. yetenek puanında 100 tam puan almış olsanız bile öss puanınız çok düşükse kazanamama olasılığınız çok yüksek( ki örnekleri yaşanmıştır).aynı şekilde öss niz yüksek fakat yetenek puanınız düşük olabilir.bu durumda da sıralamaya giremezsiniz. Aslında izlenilen yöntem yanlış değildir. unutmayalım ki eğitim fakülteleri öğretmen yetiştiriyor.Aldığı öğrencilerin yalnızca yetenekli olması yetmiyor.Alma ve algılama, yorumlama ve bildiklerini aktarabilme gibi kaçınılmaz özelliklerin de bir öğretmen adayında bulunması gerekir. bu nedenle ortalama puan anlayışı uygun görünüyor.
ormanda iki yol vardı; ben daha az kullanılmış olanını seçtim.
dergibiyim
İletişim:

öss ve yetenek puanı

Mesaj gönderen dergibiyim »

özel yetenek sınavları aslında 3 aşamalıdır.önce ilk girenler arasından eleme yapılarak kontenjanın 2 ya da 3 katı alınır.daha sonra ikinci aşamaya geçilir ve yetenek puanlamaları hocalar tarafından ayrı ayrı yapıldıktan sonra bu puanlar bilgisayara gönderilir.sanırım öss den aldığınız en yüksek puan alanına bakılmaksızın geçerli sayılır ve bilgisayar yetenek ve öss puanlarının ortalamasını alarak en yüksek puandan başlayarak sıralamayı saptar. yani şöyle söyleyebiliriz. yetenek puanında 100 tam puan almış olsanız bile öss puanınız çok düşükse kazanamama olasılığınız çok yüksek( ki örnekleri yaşanmıştır).aynı şekilde öss niz yüksek fakat yetenek puanınız düşük olabilir.bu durumda da sıralamaya giremezsiniz. Aslında izlenilen yöntem yanlış değildir. unutmayalım ki eğitim fakülteleri öğretmen yetiştiriyor.Aldığı öğrencilerin yalnızca yetenekli olması yetmiyor.Alma ve algılama, yorumlama ve bildiklerini aktarabilme gibi kaçınılmaz özelliklerin de bir öğretmen adayında bulunması gerekir. bu nedenle ortalama puan anlayışı uygun görünüyor.
ormanda iki yol vardı; ben daha az kullanılmış olanını seçtim.
Kullanıcı avatarı
merve gulsah

öss çok önemli

Mesaj gönderen merve gulsah »

öss çok öenmli arkadaşlar 300 ile kolay girersin çok küçükte yetenek lazım
CGTY

Mesaj gönderen CGTY »

:) :) 300 demek 1. ve 2. bölümün hepsini yapmak demek arkadasım ki yetenek sınavlarına girecek öğrencilerden bahsediyoruz (tabiki genelleme yapıyorum) ...Yaşadıgın dünyanın adı ne söylede bizde oraya gelelim :)
En son CGTY tarafından 16 Tem Pzt, 3:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
merve gulsah

ya öylemi

CGTY yazdı::D:D 300 demek 1. ve 2. bölümün hepsini yapmak demek arkadasım ki yetenek sınavlarına girecek öğrencilerden bahsediyoruz (tabiki genelleme yapıyorum) ...Yaşadıgın dünyanın adı ne söylede bizde oraya gelelim :)
ya öylemi cgty bilmiyordum geçen sene benim yerime babam girdi sınava zaten o kazandı ben okuyorum yani bunların ne olduğunu biliyorum bilmem bu sana ne ifade ediyor :evil: şimdi senin anlayamadığın konuya gelelim arkadaş 300 puandan bahsediyor eklenmş puanı diye düşünüyorum 300 asil puanla güzel sanatlar tercih etmezdi bunu kimse düşünemez zaten eğer mantıklı okusaydın benim yazdığımdada bun dan bahsetmediğimi kolaylıkla anlardın geçen yıl 280 öss puanı ve 20 yetenek puanı ile kazanan insanı tanıyorum fakülte adı vermeyecem ama 300 olması ve sınava girmesi normal yani 280 ile gelen varsa düşün 300 ilede gelen olabilir öss birincisi bakarsın net 300 ile müzik bölümüne girer 280 girmiş ise o da olur bir gün benim hangi dünyadan geldiğimi sormuşsun malesef ki senin gibi kaba biri ile aynı dünyada yaşıyorum cevap yazarken dalga geçme modundan çıkıp biraz daha mantıklı düşünürsen asıl anlatılmak isteneni anlarsın zaten mantıklı günler diliyorum... :!:
Kullanıcı avatarı
merve gulsah

bu da önemli!!!!

söylemeden edemedim geçen yıl fen lisesinden mezun olupta sınavda zurna çalan ve öss puanı hayal edemeyeceğin kadar çok yüksek olan yete nekleri çok düşük olan insanlarla yarıştım geçen yıl ve bu insanlar fen lisesinden mezun olup tercih yapamayan nasıl olsa öğretmenlik birde müzik olsun deyipte müzik sınavına giren yetenekten çok çok aşşağılarda alıp ve hatta sınavda zurna çalan insanlar asillerde kazandı bunun nedenide öss puanlarıydı evet bende yetenek sınavına giren insanlardan bahsediyorum :!: :!: :!:
CGTY

Mesaj gönderen CGTY »

1.Genelleme yaptıgımı sölemiştim..
2.Eğitim fakulteleri ham puana bakar öğrenci alırken..
3.AÖBP alan içi ve alan dışı olarak farklı katsayılarla hesaplanır..
4.Hemen heyecan yapma canım..
5.İnşallah kazanırsın...
6.Bende seni seviyorum.. :)
Kullanıcı avatarı
sefa

ah bu oss

Mesaj gönderen sefa »

evet gereklı oss ama merve arkadasım dedıgı gıbı yoldan gecerken bırde ben uğrayayayım dıyen arkadas cok ama sonra ne oluyo fen bılmınden mezun olan ogrencı muzık ogretmenlıgı kazanıyo ama 4 senesını guzel sanatlarda gecırmıs oss yeterlı ama dıgerlerı kadar olmayan bızlerde sene degıl seneler kaybedıyoruz ah ahhhhh
Kullanıcı avatarı
E.KAPUSUZ

Mesaj gönderen E.KAPUSUZ »

ARKADAŞLAR BEN GEÇEN YIL 171,433 KÜSÜR PUAN :( ALDIM.GÖRDÜĞÜNÜZ ÜZERE DE ÇOK DÜŞÜK BİR PUAN...

180,190 PUAN ALAN ARKADAŞLARA SÖYLEEKTE FAYDA GÖRÜYORUM :shock: BÜYÜK ÜNİVERSİTELERE GİRİPTE BOŞU BOŞUNA PARANIZI VERMEYİN;ÇÜNKÜ EN AZ 600-700 KİŞİ GİRİYOR SINAVA...BUNLARDAN ÖSS DEN YÜKSEK ALIP MÜZİK KONUSUNDA BİLGİLİ ÇOK İNSAN OLUYOR...BİRDE DÜZ LİSE ÇIKIŞLIYSAN 20 PUAN ÖNDE BAŞLIYOR AGL VE LİSE KONSERVATUARI ÇIKIŞLILARI. :(

BEN GEÇEN YIL EGE ÜNİVERSİTESİNİN SINAVINA GİRDİM 650 KİŞİNİN İÇİNDE 400. :lol: OLDUM,ÖZEL YETENEK PUANIM 89 DU AMA GİREMEDİM.

:arrow: PUANI 240 OLAN VATANDAŞ 72 PUAN ALDI VE KENDİNİ 16.OLARAK İÇERDE BULDU.
:!: :!: :!: :!:BURALARA DİKKAT ARKADAŞLAR :!: :!: :!: :!:
a) Özel Yetenek Sınavı Puanı (ÖYSP) Standart Puanı (ÖYSP- SP)
b) Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı (AOBP) (Üç puan türünden (AOBP-SÖZ, AOBP-SAY, AOBP-EA en yükseği)
c) 2007 ÖSS Puanı (ÖSS-P) Dört puan türünden (ÖSS-SÖZ-1, ÖSS-SAY-1, ÖSS-EA-1, ÖSS-DİL) en yükseği, puanlarının belli ağırlıklarla toplanmasından elde edilecektir.

• Adayların Özel Yetenek Sınavı Puanlarının (ÖYSP) ağırlıklandırmaya girebilmesi için bu puanlar standart puanlara çevrilecektir. ÖYSP’lerin standart puana çevrilmesi için önce ÖYSP dağılımının ortalaması ve standart sapması hesaplanacaktır (standart sapma; varyansın kareköküdür, varyans; kareler toplamı/n-1’dir, varyansın karekökünü alma nedeni orijinal değere ulaşmaktır). Bu hesaplamada aşağıdaki formüller kullanılacaktır:

((burada ayrı bir formül uygulanıyor.))

ÖYSP dağılımının ortalaması ve standart sapması bulunduktan sonra her aday için ÖYSP Standart Puanı (ÖYSP-SP) hesaplanacaktır. Bu hesaplamada aşağıdaki formül uygulanacaktır.

Adayın ÖYSP Puanı – ÖYSP Puan Dağılımının Ortalaması
ÖYSP Standart =10 x
Puan (SP) ÖYSP Puan Dağılımının Standart Sapması

Bu durumda her adayın bir ÖYSP Standart Puanı (ÖYSP-SP) olacaktır. ÖYSP-SP dağılımının ortalaması 50, standart sapması 10’dur.

• Yerleştirmeye esas olacak puan ( Yerleştirme puanı = YP ) aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanacaktır.

a. Aday, aynı alandan Liseler, Öğretmen Liseleri ve Güzel Sanatlar Liselerinin Resim-Sanat(Resim) Müzik-Sanat(Müzik) alanlarından geliyorsa;

YP = ( 1 x ÖYSP – SP ) + ( 0,52 x AOBP ) + (0,36 x ÖSS – P)

b. Aday, yukarıda a. şıkkında belirtilen alanlar dışında diğer bir alandan geliyorsa;

YP = ( 1 x ÖYSP – SP ) + ( 0,16 x AOBP ) +( 0,47 x ÖSS – P )

Gördüğünüz üzere puanlama oldukça karışık... :evil:

190-200 alan arkdaşlara sakarya devlet konservatuarı ve de afyon konservatuarını öneriyorum;ama hayır ben gitmem diyorsanız o zaman seneye sıkı çalışmayla 230-240 :!: ÖSS :!: puanla birlikte müzik öğretmenliği bile denenebilirsiniz.

Bende gitmedim dğer konservatuarlara bu yıl dişimi sıktım 230,000 puan aldım.şimdi bekliyoruz... :roll:

hadi kolay gelsin hepinize...
ERDEM KAPUSUZ